LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Ketiona Agaj/ Kujdesi dentar gjatë radio dhe kemioterapisë

16 Nëntor 2021, 14:48, Lifestyle CNA
Nga Ketiona Agaj/ Kujdesi dentar gjatë radio dhe kemioterapisë

Sigurohuni që të merrni të gjitha shërbimet dentare përpara se të nisni terapinë me rrezatim apo ilaçe.

Terapitë nuk janë selektive për qelizat, ato nuk dallojnë qelizat e mira nga ato jo të mira. Për rrjedhojë trupi (palca ku prodhohen elementët e gjakut) humbet shumë nga aftësia për të riparuar, për të përballuar një inflamacion dhe për të mbyllur një plagë.

-Zgjidhni pasta që targetojnë kariesin dhe mishrat e dhëmbëve

-Punoni ekstra me higjenën e gojës

-Evitoni shpëlarësit komercial, një shpëlarës vajor është antiinflamator dhe antimykotik natyral shumë i mirë

-Ushqimet e ftohta dhe jo të thata ju ndihmojnë me plagët në gojë

-Goja e thatë do ju shoqërojë për shumë muaj, zgjidhni pështymë artificiale

-Përpara ushqyerjes mund të aplikoni xhelin mpirës për ta bërë më lehtë përtypjen

-Shumë e rëndësishme është të fluorizoni rregullisht dhe për një kohë të gjatë

-Qëndroni pozitiv

Ky do të jetë një kujdes i shtuar që do të vazhdojë edhe në 6 muajt pas terapisë.

Për të gjitha urgjencat dentare na pyesni. Shërbimet mjekësore ndaj infeksioneve dhe dhimbjes nuk janë të ndaluara në asnjë moment të jetës./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga