LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kuvendi Kombëtar i PD-së/ Kikia: PD ka hyrë në fazën qesharake

15 Nëntor 2021, 21:28, Politikë CNA
Kuvendi Kombëtar i PD-së/ Kikia: PD ka hyrë në fazën

Sot në mbledhjen me Kryesinë e PD, Lulzim Basha ka marrë vendimin për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD me datë 18 Dhjetor.

Ky vendim i Bashës vjen pas dorëzimit të 4200 firmave të mbledhura në Foltoret e Berishës, ku ish kryeministri bëri me dije se Kuvendi do të mblidhet me 11 Dhjetor.

Në lidhje me këtë situatë, analisti Mentor Kikia  është shprehur se këto dy Kuvende mund të jenë të ligjshëm.  Sipas tij fundi I PD do të jetë ndarja në dy parti dhe kjo do të jetë goditja më e fortë e opozitarizmit në 3 dekadat e fundit.

?Mund të jemi para rastit ku dy Kuvendet mund të jenë të ligjshme. Njëri është i ligjshëm sepse ka firmosur numri i duhur i demokratëve, tjetrin e thërret.. Unë mendoj që sot PD ka hyrë në fazën qesharake të fundit të saj.

Kemi një PD zyrtare dhe Sali Berishën që thotë që ne jemi PD. Një ditë të bukur na dolën dy propozime për forumin rinor. Fundi është dy PD.

Njëra do të jetë zyrtare dhe një do të jetë që pretendon që është. Në fund Basha dhe Berisha nuk bëjnë dot më paqe. Kjo sjell çarjen e PD dhe goditjen më të fortë të opozitarizmit në 3 dekadat e fundit. Po a ka takat kjo shoqëri të organizojnë një opozitarizëm të ri??, ka thënë Kikia./ CNA.al

Lajmet e fundit nga