LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bardhi sfidon Berishën/ Kuvendi i vërtetë mblidhet në 18 Dhjetor

15 Nëntor 2021, 20:59, Politikë CNA
Bardhi sfidon Berishën/ Kuvendi i vërtetë mblidhet në 18

Në fjalën e  mbajtur pas 6 orësh diskutime në kryesinë e PD, Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi bëri me dije vendimet e marra gjatë mbledhjes.

Ai deklaroi se kryesia ka vendosur mbajtjen e Kuvendit në datën 18 Dhjetor, ora 11:00,  në Pallatin e Kongreseve dhe ftoi demokratët të marrin pjesë edhe në rast se këta të fundit nuk përkrahin kreun e PD, Basha.

?Vendimi i marrë me votë shumicë dërrmuese. Pas shpalljes nga DASH si non grata të Berishës dhe dëmtimit të interesave të PD në rast të mosmarrjes së masave, Kryesia në mbeldhjen e datës 15 Nëntor vendosi thirrjen e Kuvendit Kombëtar, të shtunën në 18 Dhjetor, ora 11:00, në Pallatin e Kongreseve.

Marrje masash për mbrojtjen e partive duke mos lejuar që interesat personale të dëmtojnë intersat e  PD. Miratim i aksionit politk për të ardhmen e PD, rikthimin e legjitimitetit dhe ndërtim mekanizmi bashkëpunimi me shoqërinë në përballje me Ramën. 

Miratimin e programit oprganizativ të PD për të përgatitur strukturat për zgjedhjet e ardhshme. Organizatat partnere  të paraqesin statutin e organizimit të tyre që të jetë i ngjashëm me atë të PD.

Ky duhet të jetë një moment bashkimi. Ftova dhe kolegët që mendojnë ndryshe, që në respekt të atyre që kanë kërkuar mbledhjen e Kuvendit, të propozojnë shtesë në rendin e ditës. Qëllimi nuk është mbledhja e Kuvendit se nuk ka aq firma. Kuvendi i vertetë mblidhet me 18 Dhjetor?, tha Bardhi.

Nga ana tjetër, në një konferencë për mediat, lideri historik, Sali Berisha bëri me dije se mbledhja e Kuvendit të PD do të jetë në 11 Dhjetor./CNA.al

Lajmet e fundit nga