LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kjo është data që do mbahet Kuvendi i PD/ Ja rendi i ditës

15 Nëntor 2021, 18:17, Politikë CNA

Kuvendi Kombëtar i PD do të mbahet në datën 11 dhejtor. Këshu është shprehur ish kryeministri Sali Berisha në një konferencë për mediat nga Hotel Imperial.

Ish lideri i demokratëve garantoi firmëtarët se Kuvendi do të mbahet datën kur ata e kanë kërkuar, duke theksuar se rendi i ditës nuk do të jetë ai që ka shpallur peng kryetari siç e quan ai Lulzim Bashën, por siç e kanë kërkuar anëtarët.

?Pas dorëzimit të 4200 firmave, peng kryetari i PD mbledh Kryesinë fallso, atë fake të kësaj partie.

Emëruar nga peng kryetari i partisë siç donte ai dhe njofton datën që i jep pengu i tij Edi Rama për Kuvend të PD 18 dhjetor. Me këtë rast, unë dua të garantoj të gjithë firmëtarët e këtij misioni historik, firmat e të cilëve do të skaliten në muralin e pluralizmit shqiptar por edhe të PD se nuk do ketë asnjë forcë dhe asgjë që mund të mëpërkëmb firmat e tyre. Kuvendi i PD do mblidhet datën e shpallur prej tyre, jo sipas rendit të ditës së peng kryetarit, por sipas rendit të ditës që ata kanë firmosur në formularin e tyre.

Ta harrojnë se mund të luajnë me revolucionin paqësor që po zhvillohet në Shqipëri. Ky është një revolucion paqësor, dhe mjerë ata që kërkojnë të përballen me atë. I them Edi Ramës, hiq dorë, se do hysh në histori, njësoj si daja yt që këron të pengonte pluralizmit me tanke. Idealet e demokratëve nuk mund t?i mposht askush, kurse peng kryetari nuk ka më një mesazh të veçantë sepse ai komandohet nga pengmarrësi. I them se në 11 dhejtor je i ftuar të vish në Kuvendin e PD. Natyrisht ky kuvend ka të drejtën historike. Këtë e thërret antarësia, sepse nuk deshta ta thërriste përfaqësia. Ndaj dhe cilido që hyn në atë Kuvend, hyn strikt si anëtar i barabartë me të gjithë të tjerët?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga