LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afrim Krasniqi: Përplasjet po e çojnë PD drejt përçarjes

15 Nëntor 2021, 19:53, Politikë CNA

Studiuesi Afrim Krasniqi deklaroi se zhvillimet e brendshme brenda PD-së në fakt po i bëjnë dëm vetë partisë.

I ftuar në emisionin ?Debat? me Alba Alishanin, në A2 CNN ai tha se është zhvillim pozitiv që Partia Demokratike po i kthehet strukturave, por këto zhvillime po çojnë drejt një përçarjeje.

 ?Një parti serioze do të duhej që të gjithë debatin ta kishte bërë në struktura. Zhvillimet e ditëve të fundit po çojnë drejt një përçarjeje të partisë, jo bashkim. Asnjë palë nuk ka projekt bashkimi dhe secila palë e konsideron veten pronare të Partisë Demokratike. 

Koncepti i pronësisë është në thelb antidemokratik. Është tregues edhe që fryma personale dhe militante dominon mbi frymën e moderuar dhe argumentet. Thirrjet për revolucion, pro SHBA-së dhe legjitimitet strukturash nuk kanë asnjë vlerë, janë konsum ditor. PD-ja duhet të mësojë se në rrugën që ka nisur i bën dëm vetë Partisë Demokratike?, deklaroi Krasniqi./CNA.al

Lajmet e fundit nga