LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ka humbur lopa, dhia dhe delja”/ Saimir Korreshi nuk ndalet: Kanë ikur në drejtim të paditur

15 Nëntor 2021, 21:21, Politikë CNA
“Ka humbur lopa, dhia dhe delja”/ Saimir Korreshi nuk ndalet:

Deputeti i PD Saimir Korreshi ka folur mbrëmjen e sotme për protestën e fermerëve në Lushnjë, të cilët kanë dalë kundër paketës fiskale.

Në një intervistë për emisionin ?5 pyetje me Babaramon?, Korreshi tha se ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca nuk po jep asnjë zgjidhje ndonëse ata janë të hapur për të negociuar.

Sipas tij, ministrja ka frikë të shkojë te Rama për t?i kërkuar buxhet shtesë për bujqësinë. Korreshi ka ironizuar mungesën e investimeve në bujqësi duke thënë se në Shqipëri nuk ka më lopë, duke shpjeguar se shpenzimet për të mbajtur një lopë janë të lartë dhe nuk del asnjë fiitm.

?Do iu rimbursojnë naftën. Ata japin gati 200 mijë lekë naftë për një hektarë tokë. Kjo ka 20 mln lekë të vjetra kosto, ndërsa ata japin 200 mijë lekë të vjetra. Fermerët kërkojnë rimbursimin 10 lekë për kg, balancimin e TVSH në shitje dhe në blerje. Bashkë me fermerët i kanë nisur 6 pika kryeministrit. Shkon ministrja dhe thotë unë 3.2 mld lekë kam dhe po deshët i ndani me njëri-tjetrin sepse unë nuk ia prish dot skemën. Pra, të ketë frikë ministri të shkojë te kryeministri. E ka thënë hapur, nuk isha prezent por ma thanë.

Ata nuk janë këmbëngulës, hajde të negociojmë, sa ka mundësi qeveria të na vijë në ndihmë. Sot 90% e tregut agro-ushqimor është informal. Nëse rimburson për kg a bën sens për fermerin që ta deklarojë? Patjetër që po. Shteti duhet të jetë i ndjeshëm, 50% e krahut të punës punon në bujqësi. Nuk mund të mos jesh i ndjeshëm ndaj kësaj kategorie. Sot të gjithë produktet e qumështi që prodhojë fabrikat marrin qumësht nga Serbia.

Në Shqipëri, në fakt ka humbur lopa, nuk ka më. Ne jemi në prag falimenti. Nuk ka as lopë, as dhi, as dele. Kanë ikur në drejtim të paditur. Një lopë jep 20 litra qumësht. Ata e mbledhin me 380 lekë të vjetra. Një njeri që të mbajë një lopë ta kullosë gjithë ditën bën 8 mijë lekë. Një deng jonxhë bën 7 mijë lekë të vjetër po do edhe pak misër ajo se do lindë qumësht. Domethënë dalim jek e jek, mbajmë lop kot për një vic, shesim një viç. Pra e kupon ku ka vajt bujqësia, sot fshati vjen e ble qumësht e kos në qytet?, u shpreh Korreshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga