LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Falsifikimi i testeve të Covid/ Muka: Qytetarët kanë humbur besimin tek shteti

11 Nëntor 2021, 19:25, Lifestyle CNA
Falsifikimi i testeve të Covid/ Muka: Qytetarët kanë humbur

Epidemologu Taulant Muka, ka ngritur shqetësimin për falsifikimin e testeve të Covid-19 dhe pasaportave të vaksinimit në vendin tonë.

Sipas tij qytetarët  e kanë humbur besimin tek shteti dhe si pasojë ato gjejnë mënyra për të fituar një dokument fals, që në këtë rast është vaksina.

?Nuk është një fenomen që ne nuk e njohim. Nuk është një fenomen që ndodh në Shqipëri por në shumë vende të botës. Ka  një mosbesim te shteti dhe fakti që ka mosbesim bën që qytetari të gjejë mënyra të tjera për të fituar një dokument që në këtë rast është vaksina.?

Sipas tij, qeveria duhet të jetë më transparente me qytetarët.

?Ajo që është e rëndësishme është që qeveria duhet të jetë më transparente, të ketë një komunikim më të mirë në kontekstin se çfarë është arritur në masat që janë marrë për parandalimin e Covid-19. Unë e dënoj çdo vendim që bën krijimin e certifikatave të rreme, nga ana tjetër nuk është ky shqetësimi kryesor në vendin tonë. Çdo shtet ka të dhënat e veta përsa i përket %  të popullatës që ka marrë vaksinën.  Si i vaksinuari ashtu edhe i pavaksinuari duhet të trajnohen në mënyrë  të barabartë. Fakti që shtetit i diskriminon sigurisht që sjellë këto mekanizma të tjera në bazë të falsifikimit të dokumentacionit. Problematika shtrohet në mënyrën se si qytetarët, perceptojnë problematikën Covid-19 dhe kundërpërgjigjen që marrin nga shteti. Duhet të ketë më shumë ndikim nga shteti sesa nga qytetarët?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga