LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Parlamenti miraton ndryshimet në buxhetin e 2021

8 Nëntor 2021, 19:03, Politikë CNA
Parlamenti miraton ndryshimet në buxhetin e 2021

Parlamenti ka miratuar ndryshimet në buxhetin e vitit 2021.

Akti normativ u miratua në Kuvend me 74 vota pro, teksa mori 49 vota kundër

Sipas maxhorancës se qëllimi kryesor rishikimit të buxhetit është përballimi i krizës energjetike, si pasojë e rritjes së menjëhershme të çmimeve në tregjet ndërkombëtare, si dhe dalja me Eurobond në tregjet ndërkombëtare të kapitalit.

Me emetimin e Eurobondit, borxhi publik parashikohet të shkojë në rreth 80.6 % të PBB-së.

Lajmet e fundit nga