LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Delegacioni amerikan vizitë zyrtare në Shqipëri/ Zbardhet axhenda e takimeve

8 Nëntor 2021, 16:34, Politikë CNA
Delegacioni amerikan vizitë zyrtare në Shqipëri/ Zbardhet axhenda

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka zbardhur axhendën e takimeve të delegacionit amerikan në vendin tonë.

Përmes një postimi në faqen zyrtare në Facebook, ambasada e SHBA bën me dije se delegacioni zhvilloi një takim me kryeministrin Edi Rama dhe kreun e opozitës Lulzim Basha. Po ashtu, takime kanë pasur edhe me deputetët e PD Jorida Tabaku dhe Tomorr Alizotin, ministren e Jashtme Olta Xhaçka dhe atë të Bujqësisë Frida Krifca.

Pjesë e axhendës së takimeve ishin edhe qytetarët afganë, të cilët janë strehuar në vendin tonë.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë pati kënaqësinë të mirëpresë dy delegacione të Kongresit të SHBA në Shqipëri për të diskutuar me zyrtarë shqiptarë dhe për t’u takuar me qytetarët e shpërngulur afganë. Anëtarët e delegacionit dypartiak përfshinin Elissa Slotkin (Michigan ? Distrikti 8 ), David Valadao (Kaliforni ? Distrikti 21) dhe Jake LaTurner (Kansas ? Distrikti 2). Edhe Senatorja Joni Ernst (Ioëa) vizitoi Shqipërinë. Delegacioni u takua me Kryeministrin Edi Rama, Ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka, Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, Ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Frida Krifca, deputeten e PS-së Mimi Kodheli, nënkryetaren e PD-së Jorida Tabaku dhe deputetin e PD-së Tomorr Alizoti. Delegacioni gjithashtu vizitoi qytetarë të shpërngulur afganë dhe përfaqësues Organizatash Jo Qeveritare në Shëngjin“, thuhet në njoftim./CNA.al

Lajmet e fundit nga