LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Zgjohet" Braçe/ "Shikon minj" në spitalin e Lushnjës

8 Nëntor 2021, 12:14, Politikë CNA
"Zgjohet" Braçe/ "Shikon minj" në spitalin e

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe gjatë fjalës së tij sot në mbledhjen e Komisionit të Shëndetësisë, është ndalur tek koncesionet.

Deputeti socialist, edhe pse ka tete vite ne pushtet, sot u “zgjua” dhe kërkoi që të rishikohen pjesa më e madhe koncesioneve në shëndetësi, por dhe të sigurojë  investimet shëndetësore në Lushnje për shkak të infrastrukturës jo të mirë.

Po ashtu ai, mbështeti dhe deklaratën e deputetit të PD Sajmir Korreshi, i cili pak kohë më parë tha se ?aty të hante miu?.

?E thashë para pak ditës për koncesionet në shëndetësi. ¾ e koncesioneve në shëndetësi të rishikohen.  Nuk duhet të paguajmë një set me 40 instrumente, kur përdoren 2 dhe të paguhet paketë e plotë. Sa më efektive të jenë. Nuk do hyj në këto histori  ça do bëni atje dhe këtu. Për rrethin e Lushnjës, konsiderohet spitali si spital bashkiak, Lushnja është më i madh se qarku i Kukësit, Dibrës, Gjirokastrës, rrethi i Lushnjës është më i madh se bashkia e Fierit. I gjithë ky rreth nuk mund të marrë vetëm shërbime të urgjencës. Nuk është si bashkitë e tjera. Për shkak të punës dhe natyrës së punës në këtë rreth, spitali funksiononte në kushte atmosferike në verë dhe dimër, në fushë të hapur. Për shkak të sëmundjeve të trashëgueshme dhe sëmundjet e gjakut kanë zënë vendin e parë. Po të zgjidhim statusin e institucionit. Te ajo poliklina të hante vërtet miu, nuk u kujtua njeri derisa u bë nga e para. Ashtu siç janë zgjidhur dhe problematikat e tjera, ashtu do zgjidhet dhe spitali atje?, u shpreh Braçe./CNA.al

Lajmet e fundit nga