LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Xhafaj kundër zgjatjes së mandatit të Vettingut/ Reagon Taulant Balla

8 Nëntor 2021, 10:24, Politikë CNA
Xhafaj kundër zgjatjes së mandatit të Vettingut/ Reagon Taulant

Në një prononcim për mediat pas takimit me Raporteren për Shqipërinë në Parlamentin Europian Isabel Santos, kreu i grupit të PS, Taulant Balla, iu përgjigj interesit të gazetarëve edhe në lidhje me qëndrimin e ish-ministrit Fatmir Xhafaj, kundër zgjatjes se afatit të organeve të Vettingut.

Ndërsa u pyet për absetinimin që Xhafaj bëri në Këshillin e Legjislacionit ku mazhoranca votoi propozimin për t?iu drejtuar për opinion Komisionit të Venecias, Balla tha se nuk ka mungesë dakordësie.

?Nuk ka mungesë dakordësie, Xhafaj është një ndër ata njerëz që ka dhënë kontribut në Reformën në Drejtësi. Kemi patur diskutim edhe së bashku si kryetar grupi. Ai mendon se Venecia e ka patur një opinion për këtë. Ka patur sensibilitet edhe nga opozita dhe ekspertë të tjerë, ndaj kemi kërkuar një opionin të ri.? -u shpreh Balla.

Sa i takon Vizitës së Isabel Santos në Tiranë, Balla theksoi se vizita e saj përkon me një moment të rëndësishëm për vendin.

?Kjo vizitë vjen në  një moment të rëndësishëm, nëse kemi parasysh publikimin nga KE të progres raportit, që i ka hapur dritën jeshile për mbajtjen e konf parë ndërqeveritare, edhe pse kjo në mënyrë të pandershme është ndërlidhur me zgjedhjen e  ngërcit mes Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut.

Ajo që është e rëndësishme për Shqipërinë, ne do vijojnë të intesifikojmë përpjekjet tona për të çuar para reformat. Për nevojën e dakordësisë të të gjitha palëve, për zgjatjen e afateve te  vetingut deri në 2024, nuk duhet të jetë kurrësesi në cështje politike. Jemi në kushtet e një nevoje emergjente që palët të bien dakord.?- u shpreh Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga