LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Krimi i organizuar po bëhet biznes i ligjshëm”/ Artan Hoxha tregon skemën mafioze

8 Nëntor 2021, 12:53, Kronika CNA
“Krimi i organizuar po bëhet biznes i ligjshëm”/ Artan

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje të frikshme sot, për skemën sesi funksionon krimi i organizuar në Shqipëri dhe sesi po pastrojnë paratë.

Nga studio e Abcnews, Artan Hoxha tha se grupet kriminale japin para me fajde bizneseve në vështirësi. Dhe kur këto biznese nuk mund të kthejnë paratë, ata iu marrin aksione.

Pra, sipas Artan Hoxhës, bëhen aksionerë të bizneseve në vështirësi dhe kështu pastrojnë paratë e krimit.

?Ka sekserë që shkojnë tek bizneset në vështirësi. U thonë shko e merr para tek një bandë dhe u ofrojnë dy garanci. Së pari, i thonë që ske nevojë për letra siç veprohet me kreditë në banka dhe e dyta i ofrojnë mbrojtje nga grupet kriminale.

Personat që bien pre, janë njerëz të dëshpëruar.

Ndërsa bandat sigurohen që kanë me çfarë të paguajnë. Sigurohen që kanë pasuri, që paratë e dhëna t?ua marrin 3-fish.

Ka raste që bëhen dhe aksionerë. Pastrojnë para duke u bërë pjesë e bizneseve të ligjshme që kanë vështirësi financiare.  

Krimi i organizuar sot po bëhet biznes i ligjshëm në Shqipëri?-tha Artan Hoxha./CNA.al

Lajmet e fundit nga