LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëmbimi dhe vrasja e biznesmenit/ Arrestohet vëllai i tij, dyshohet si bashkëpunëtor në krim

7 Nëntor 2021, 12:43, Kronika CNA
Rrëmbimi dhe vrasja e biznesmenit/ Arrestohet vëllai i tij, dyshohet

Policia jep detaje të reja rreth rrëmbimit dhe vrasjes së biznesmenit Ruzhdi Hoxha, i cili u gjet i pajetë në zonën e Qafë Mollës në Dajt.

Sipas njoftimit të policisë vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të ngjarjes. Në kuadër të operacionit i koduar Qafë Molla, është vënë në pranga vëllai i autorit të dyshuar të krimit. 42 vjeçari është i dyshuar si bashkëpunëtor në krim.

?Vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të rrëmbimit dhe vrasjes së shtetasit Ruzhdi Hoxha.

Si rezultat i veprimeve hetimore të kryera nga Sektori i Krimeve të Rënda nën drejtimin e Prokurorisë në kuadër të operacionit policor të koduar ?Qafë Molla?, është vënë në pranga vëllai i autorit të dyshuar të krimit.   42-vjeçari i dyshuar si  bashkëpuntor  në krim.

Në vijim të punës intensive hetimore  dhe profesionale me qëllim dokumentimin e autorsisë së rrëmbimit, vrasjes dhe më pas zhdukjes së kufomës së shtetasit Ruzhdi Hoxha, prej disa ditësh ka  vijuar  operacioni policor i kodur ?Qafë Molla?.

Në operacion u përfshinë  Strukturat Hetimore të DVP Tiranë dhe të Komisariati i Policisë Nr.4, Fnsh dhe Institutit të qenëve të Policisë nën koordinimin e Deparatamentit të Policisë Kriminale dhe Departamentit për Sigurinë në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, duke kryer kërkime masive në të gjithë zonën e Dajtit.

Si rezulat edhe i kontrollit me qentë e gjurmës, në Qafë Mollë, mbrapa Dajtit, në një greminë, u gjet i mbulur me zhavor e gurë trupi i pajetë i shtetasit Ruzhdi Hoxha.

Në kuadër të veprimeve hetimore të kryer nga Sektori i Krimeve të Rënda kundër Jetës, është bërë e mundur zbardhja e autorsisë së kësaj ngjarje, ku dyshohet se shtetasi Fredi Rrushi, është autor i rrëmbimit  dhe i vrasjes së shtetasit Ruzhdi Hoxha. Shtetasi Fredi Rrushi  është arrestuar më datë 26 tetor 2021 nga DVP Tiranë, si person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet ligjzbatuese italiane për veprën penale të trafikimit të  narkotikëve.

Gjithashtu, ky shtetas dyshohet dhe si porositësi dhe organizatori i kultivimit të bimëve narkotike në fshatin Ballenj, me datë 31.10.2021, ku u vunë në pranga shtetasit A. D dhe G. K.

Në vijim të veprimeve u bë ndalimi i shtetasit Pajtim Rrushi 42 vjeç, për veprat penale ?Veprime që pengojne zbulimin e të vërtetës? dhe ? Fshehje ose asgjësim i kufomës?,  i dyshuar si bashkëpunëtor në ngjarje.

Si dhe u bë vendimi i ndalimit në ambientet e burgimit i shtetasit Fredi Rrushi për veprat penale ?Vrasje me paramendim? ?Kultivim i bimëve narkotike? dhe ?Fshehja e kufomës?.

Nga ekspertiza paraprake rezulton se shtetasi Ruzhdi Hoxha është vrarë me armë zjarri.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme?, njofton policia./ CNA.al

Lajmet e fundit nga