LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dështimi i Rilindjes në infrastrukturë/ Dy akset kryesore që kanë ngelur rrugëve

7 Nëntor 2021, 09:30, Politikë CNA
Dështimi i Rilindjes në infrastrukturë/ Dy akset kryesore që

Kryeministri Edi Rama ka nxjerrë pamje nga loti i dytë i rrugës Korçë-Ersekë.

?Ky është kantieri i rrugës Korçë-Ersekë, Loti 2, e cila shkurton ndjeshëm lidhjen e Kolonjës me Korçën dhe e integron më së miri pasurinë natyrore e historike të Kolonjës në paketën turistike e zhvillimore të qarkut të Korçës?, shkruan Rama.

Pavarësisht asaj që del nga zyra e Kryeministrisë, realiteti i kësaj rruge është ndryshe.

Punimet kanë tetë vite që kanë nisur, që në vitin 2013 dhe e lënë pa fonde vijon të ecë me hapat e breshkës.

Aksi Korçë-Ersekë dhe rruga Qukës-Qafë Plloçë janë prova e qartë e dështimit të Edi Ramës në infrastrukturë.

Rruga Qukës?Qafë Plloçë, i konsideruar si një nga segmentet më të rëndësishme të Juglindjes që do të bënte të mundur shkurtimin e një distance të konsiderueshme me kryeqytetin, duket se nuk do të përfundojë kurrë.

Projekti strategjik i nisur rreth një dekadë më parë, do të duhet të ndikonte në zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës, por sot pas 7 vitesh nga tenderimi, ajo që ka mbetur është vetëm një kantier i braktisur dhe një rrugë e lënë në mëshirë të fatit./CNA.al

Rruga Qukës?Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Rruga Qukës?Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

 

Lajmet e fundit nga