LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhja e strukturave/ Muçollari i kundërvihet Bashës: Shkel çdo parim dhe fyen dinjitetin e FRPD

6 Nëntor 2021, 17:31, Politikë CNA
Zgjedhja e strukturave/ Muçollari i kundërvihet Bashës: Shkel

Në lidhje me vendimin e kryetari të Partisë Demokratike Lulzim Basha për zgjedhjen e strukturave ka reaguar Sekretari i Përgjithshëm i FRPD-së Grigels Muçollari.

Në një intervistë për Syri.tv ai është shprehur se ky vendim i Bashës është  hakmarrës.

Më tej ai ka shtuar se njësoj si në rastin kur mori vendimin të përjashtonte zotin Berisha,  këto vendimi personale të Bashës sjellin më tej edhe këto problematika anti-struksturore.

?Ky vendin nuk ka shumë për tu komentuar pasi është një veprim në shkelje të statutit të FRPD dhe PD duke kaluar kompetencat e kryetarit. Si anëtar i Këshillit Kombëtar më duhet të analizojë edhe shkeljet e kryera në statutin e PD nga kryetari. Në çdo nen është një vendim që nuk mund ta marrë asnjëherë kryetari i PD, ka një tejkalim të kompetencave. Çdo vendim duhet marrë me organ me kryesi, një kryesi që kryetari nuk e ka mbledhur asnjëherë.

Kryetari në detyrë Basha ka kërkuar ngritjen e një grupi pune për organizimin e zgjedhjeve. Në asnjë moment nuk ka vendosur në dijeni, nuk na ka njoftuar nuk na ka dhënë një dokument zyrtar në lidhje me këtë çështje.

Kemi filluar procedurar deri në ditën kur Basha mori vendimin personal për përjashtimin e zotit Berisha. Në këtë moment kryesia e FRPD e konsideroi të papërshtashme futjen në proces zgjedhor të forumit, pas problematikave të lindura nga ky veprim anti-statutor personal të Bashës. Në të gjitha veprimet Basha është në shkelje të statutit në shkelje të parimeve dhe shkon deri në fyerje të dinjitetit të FRPD, dhe të anëtarëve, ku edhe Basha është mbështetur kur ka pasur qëllimet e veta?, është shprehur Muçollari./CNA.al

Lajmet e fundit nga