LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Të ikë nga politika si i poshtëruar”/ Gazetarja nxjerr zbuluar Bashën, ‘loja’ që bëri me FRPD

6 Nëntor 2021, 13:20, Politikë CNA
“Të ikë nga politika si i poshtëruar”/ Gazetarja

Kreu i PD, Lulzim Basha ka shpallur zgjedhjet për kreun e FRPD, duke shkaktuar reagime të shumta.

Gazetarja Ambrozia Meta, duke iu kthyer vitit 2017, kujton se si Basha asokohe i kishte premtuar Këlliçit, në atë fushatë se 35 % e kandidatëve, do ishin nga radhët e FRPD, megjithatë ai e la jashtë liste, kryetarin e saj.

Për të shlyer borxhin politik ndaj tij dhe shumë të rinjve, Basha e shty me dy vite mandatin e organve drejtuese të FRPD.

Dhe si për cudi u kujtua këtë të premte, menjherë pasi në rrethet mediatike dhe politike, u hap fjala se Belindi dhe shume të rinj të forumit, do t?i bashkoheshin foltores së Sali Berishës.

Këto ngjarje provojnë njeriun dhe politikanin që Lulzim Basha është, shkruan gazetarja, ndaj ai duhet të ikë jo me nderë, por si i poshtëruar nga PD, shton ajo.

“Ishte pranverë e vitit 2017. Të premten e 26 majit, në atë ditë të ngjeshur negociatash, Lulzim Basha e kishte thirrur Belind Këlliçin në zyrë për te diskutuar mbi listat e kandidatëve për deputetë nga radhët e FRPD. Basha i kishte shpjeguar bashkëpunëtorit të tij prej shumë vitesh, se përfshirja e PR-së dhe LZHK-së në listat e Tiranës, e kishte ndërlikuar situatën. Megjithëse, kishte premtuar në atë fushatë se 35 % e kandidatëve, do ishin nga radhët e FRPD, Basha e la jashtë liste, kryetarin e saj.

Për të shlyer borxhin politik, ndaj tij dhe shumë të rinjëve, që ishin zvarritur nëpër sheshe, në mes të gazit lotësjellës, ishin çuar në komisariate dhe ishin kërcënuar në Ambasada, Lulzim Basha e shtyu me dy vite, mandatin e organeve drejtuese të FRPD. Deri këtë të premte, kur në rrethet mediatike dhe politike, u hap fjala se Belindi dhe shume të rinj të forumit, do t?i bashkoheshin foltores së Sali Berishës, të dielën e 7 nëntorit.

Janë dy ngjarje në kohë të ndryshme,. Prandaj ai duhet të iki nga politika jo me dinjitet por vetëm i poshtëruar.”/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga