LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fitim Zekthi mashtron publikisht/ CNA.al e sfidon

6 Nëntor 2021, 09:22, Politikë CNA

Prej disa ditësh, CNA.al ka filluar të publikojë dosjen e plotë të një mashtruesi të dënuar nga gjykata, i cili është një person publik.

Ky i fundit ka zgjedhur disa nga mbështetësit e tij, të njohurit dhe bashkëpunëtorë për t?u mbrojtur dhë gënjyer për një vendim gjykate.

Përveç mbështetësve liberalë të Lulzim Bashës, dalë nga inkubatori i UET-it, të Henri Çilit, ndaj Fitim Zekthit ka pasur mbështetje ?revolucionare? edhe nga mediat pranë Edi Ramës. Apo portalet e tij, të cilat më shumë sesa ?dashurinë? për Zekthin, duket se kërkojnë t?i hedhin ?benzinë zjarrit?.

Vetë gazetari analist, në një publikim të tij në një nga portalet periferike, të Lulzim Bashës, në një shkrim të ribotuar nga mediat e Edi Ramës, ka theksuar se vendimi qarkullon prej disa vitesh në portale të majta.

Në fakt nuk është e vërtetë aspak. Kjo është një gënjeshtër, një mashtrim publik, pasi asnjë media e majtë nuk e ka akuzuar Fitim Zekthin, përkundrazi po e mbrojnë. Publikimi është bërë nga CNA.al në rast se ne jemi të majtë se do mashtruesi Zekthi dhe të tijët, si ndihmojmë dot.

Më tej, Fitimi çuditet nga fakti që e nxjerr Syri.net, i Çim Pekës, duke thënë se janë media me trashëgimi komuniste që në fakt së fundi publikimin e ri-sërish e ka bërë CNA.al.

Pra, këtu s’ka as media komuniste, as media socialiste, as media tradhëtarësh. Por, është CNA.al, një nga mediat që është cituar shpesh nga Lulzim Basha në konferencat e shtypit, një media e atakuar nga Qeveria, në gjyqe me ministrat e kabinetit të Ramës, të fituara gjithmonë, e cila ka publikuar në vitin 2017 dhe tani dosjen e plotë të Fitim Zekthit, pasi ky në 4 vite gënjeu dhjetra herë publikisht.

Në reagimin e tij, Zekthi thotë se nuk ka një vendim të Gjykatës së Lartë, që flet për mashtrim. Nuk është e vërtetë që ai është dënuar dhe ka përfituar nga amnistia. Rreket të shpjegojë se ky vendim është më para se 20 vitesh, e të tjera si këto.

Të gjitha janë gënjeshtra dhe mashtrime publike.

Përveçse është i dënuar si mashtrues, Fitim Zekthi është edhe një mashtrues publik.

E sfidojmë publikisht Fitim Zekthin të nxjerrë vendimin e Gjykatës së Lartë që e shpall atë të pafajshëm.

CNA.al disponon dosjen e plotë, të cilën ne pjesërisht e publikuam në vitin 2017, ku nxorëm vendimin e Gjykatës së Faktit dhe disa materiale të Gjykatës së Apelit. Nuk e publikuam të plotë, pasi ishte kohë fushate dhe për të mos ndikuar në zgjedhje.

Por, të vërtetën ia thamë publikut. Që një kandidat ishte mashtrues.

Ai e kishte deklaruar këtë fakt edhe në formularin e tij në KQZ, duke thënë se ishte një dënim për të cilin ai ishte amnistuar.

Në të gjithë këtë histori reagimi të Fitim Zekthit, thuhet se është para 20 vitesh.

Në fakt vendimi nuk është përpara 20 vitesh. Është shumë më vonë.

Vendimi i shkallës së parë, është i vitit 2003 dhe Apeli në 2008 i cili shkon në Gjykatën e Lartë dhe merr vendim përfundimtar në vitin 2009. Ka dhe disa gjyqe të tjera më pas. Këto të lidhura direkt me dënimin.

E sfidojmë Fitim Zekthin të nxjerrë vendimet e tjera, pas dy vendimeve që ka publikuar CNA.al

Gjithashtu pasi ka humbur të gjitha proceset gjyqësore, Fitim Zekthi është përpjekur të përfitojë nga amnistia. Duhet ta thotë dhe këtë.

Përpiqet ai dhe të tijët të thonë se ky është një material i publikuar 20 herë në këto katër vitet e fundit.

Jo, nuk është e vërtetë. Sërish mashtron publikisht.

Vendimi i Gjykatës së Lartë dhe fakti se një gjykatë nuk e ka pranuar amnistinë, për ta përfituar Fitim Zekthi, nuk janë publikuar kurrë.

CNA.al ka rikthyer vendimin e Gjykatës së Faktit, ndërsa dje ka nxjerrë vendimin e Gjykatës së Apelit. Dhe të gjitha dokumentet e tjera, për një arsye të thjeshtë. Fitim Zekthi ka dalë publikisht dhe ka thënë se nuk është i dënuar dhe është i amnistuar. Ka mashtruar qytetarët. Fitim Zekthi është një mashtrues i dënuar, që sot gënjen sërish.

Duke qenë se ka reaguar ai dhe ka thënë se nuk është dënuar, por është shpallur i pafajshëm dhe në reagimin e tij përpiqet të thotë se ka një pafajësi, çështja është amnistuar, e të tjera si këto, ne e sfidojmë publikisht Fitim Zekthin të tregojë vendimin e Gjykatës së Lartë.

Sot po publikojmë vendimet e Gjykatës së Apelit, datën, kohën, teksti dhe procesi që ka ndodhur është i njëjti me atë të Faktit. Pra, Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Faktit, për ta dënuar Fitim Zekthin si mashtrues, i cili ka marrë rreth 2 mijë dollarë një njeriu të afër të tij për të nxjerrë një vizë angleze.

Sipas vetë Fitimit dhe deklarimeve të tij këto para i ka marrë dhe pasaportën ia kanë humbur të tjerët.

Pra, Fitim Zekthi edhe në reagimin që ka bërë ka pranuar që ka qenë i përfshirë në një çështje gjyqësore, apo në një proçes për t?i nxjerrë një vizë një të afërmi të tij, duke i marrë para.

Ndoshta për të tretë, ndoshta ka qënë sekser, por ka qenë i përfshirë.

Nga ana tjetër, Zekthi pretendon se mund t?i jenë kthyer paratë dhe s?ka vendime të Gjykatës së Lartë.

CNA.al edhe një herë thekson. Në rast se Fitim Zekthi nuk është dënuar nga Gjykata e Lartë me vendim të formës së prerë sipas këtij vendimi që ne kemi publikuar sot nga Gjykata e Apelit, ne mbyllim portalin.

Kështu shpëton Fitim Zekthi si mashtrues, kështu shpëton kryetari i tij kryemashtruesi Lulzim Basha, kështu shpëton kryemashtruesi tjetër në pushtet, ai që është president, apo gjithë mashtruesat e politikës që vinë vërdallë.

CNA.al i sfidon publikisht Fitim Zekthin dhe gjithë të tjerët, të gjejnë një fakt të vetëm që ky nuk është dënuar dhe ne do t?i kërkojmë ndjesë publike dhe mbajmë ccdo përgjegjësi ligjore. Në të kundërt Fitim Zekthi duhet të tërhiqet nga politika dhe jeta publike dhe tju kërkojë ndjesë shqiptarëve.

Ëshë një mashtrues me vendim gjykate 24 orë live në ekrane. Një mashtrues me vendime gjykate, që del dhe jep leksione mbi demokracinë dhe sesi duhet të jenë ligjet e shtetit shqiptar.

Një është e vërteta. Ose Fitimi duhet të nxjerrë vendimin e Gjykatës së Lartë që është i pafajshëm dhe të vazhdojë rrugën i qetë ose të kërkojë falje publike minimalisht.

Por, fakti është se Fitimi është një mashtrues. E sfidojmë publikisht.

Fitimi nxjerr vendimin e Gjykatës së Lartë, ne mbyllim portalin. Në rast se nuk ka vendim të Gjykatës së Lartë, që e shpall të pafajshëm, Fitimi të ikë nga jeta publike./CNA.al

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Fitim Zekthi, një mashtrues

Shënim/Fitimtari i dënuar për mashtrim, Luli, kundërshtarët dhe fraksionet

Apeli rrëzoi analistin e Bashës/ Zbardhet vendimi, dënimi me burg nuk u shua

Lajmet e fundit nga