Connect with Us

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

Aktualitet

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor, Elbasan, me datë 15 Janar 2003, është referuar për hetime, anëtari i kryesisë së PD, Fitim Zekthi.

Ndaj këtij të fundit, është bërë kallëzim penal nga kushërira e tij V. Zekthi për veprën penale të mashtrimit.

Hetimet për këtë kallëzim penal nga kushërira, kanë nisur nga oficeri i Policisë gjyqësore  Bledar Çeliku, i cili pasi ka marrë dëshminë dhe provat e ofruara nga kallëzuesja i ka referuar materialet për hetime të mëtejshme në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor, Elbasan.

V. Zekthi në tentativë për të ikur tek i fejuari në Angli ka kërkuar ndihmën e kushëririt, të saj Fitim Zekthi, për t’i nxjerrë një vizë të rregullt udhëtimi.

Po çfarë ka ndodhur? Anëtari i sotëm i kryesisë së PD-së, i ka marrë paratë kushërirës bashkë me pasaportën dhe është zhdukur pa nam dhe nishan, duke mos lënë adresë.

Detajet nga mashtrimi i Zekthit

CNA.al një ditë më parë solli me dokumente denoncimin e shtetases V. Zekthi e cila akuzonte kushëririn e saj, Fitim Zekthi, për mashtrim.

Sot do të zbardhim dëshminë e saj, dhënë para oficerit të Policisë Gjyqësore, Elbasan, Bledar Çeliku.

Në kallëzimin Penal, shtetasja V. Zekthi tregon me detaje se si u mashtrua nga Fitim Zekthi, i cili duke bërë gazetarin, i ka marrë paratë kushërirës me pretekstin se do ta ndihmonte për vizë udhëtimi në Angli dhe më pas është zhdukur.

Unë quhem V. Zekthi,  jam me banim në Belësh dhe jam e fejuar. Në Qershor të vitit 2001, fola me të fejuarin që kam në Angli dhe ai më thotë që të gjeja një vizë të rregullt turistike dhe të afrohesha tek ai në Angli.

Pasi fola me babain, ai më tha që do të gjejmë një person që të na ndihmojë. Pas afërsisht dy javësh takojmë rastësisht një kushëririn tonë në Belësh, me emrin Fitim Zekthi që në atë kohë punonte si gazetar dhe i themi për problemin e gjetjes së vizës për të shkuar në Angli.  Ai përnjëherësh u gjend i gatshëm për të na ndihmua,. duke na thënë se do të na gjente një vizë turistike të rregullt”, ka treguar denoncuesja para oficerit të Policisë gjyqësore në Elbasan.

Më pas ajo ka rrëfyer çështjen e pazarit, pikën prej nga ku nisi edhe mashtrimi nga Fitim Zekthi.

Ky i fundit ka thënë se nuk kushton shtrenjtë, pasi ka një të njohur në Tiranë.

LEXO EDHE:  Omicron vë me “shpatulla pas murit” edhe Anglinë/ Rikthen maskat në shkolla

Ne e pyetëm për pazarin që kishte viza dhe ai na tha që do ta bëjë  lirë, sepse ai shoku më ndihmon në Tiranë. Po atë ditë Fitimi, më thotë të bëja gati për nesër një certifikatë personale dhe një familjare, sepse këto duhen si fillim.

Të nesërmen vjen në Belësh, i merr certifikatat dhe thotë që duhen edhe 200 dollarë për ti futur në ambasadë. Pas disa dsitës kërkon pasaportën dhe 400 mijë lekë të vjetra me pretekstin se do të priste biletën. Ne i dhamë lekët dhe pasaportën dhe pritëm për vizën. Pas disa ditësh na thotë se duhen edhe 1050 dollarë amerikan, sepse duhen për t’i futur në bankë në emrin tim, për t’u siguruar ambasada që kisha lekë. Ne i japim lekët që na kërkoi dhe pritëm vizat”, rrëfen më tej denoncuesja V. Zekthi.

Por, nuk ka përfunduar këtu mashtrimi nga Fitim Zekthi, sipas denoncueses, pasi ai sërish është rikthyer për t’i kërkuar një shumë tjetër parash, prej 300 mijë lekësh të vjetra.

Pas disa ditësh vjen përsëri dhe thotë se duhen 300 mijë lekë të vjetra për shokët në ambasadë. Ne idhamë përsëri me shpresën se do të merrnim vizat. Që pas asaj dite ne e kemi takuar edhe njëherë tjetër, por ai na është justifikuar në mënyra nga më të ndryshmet, duke mos mos kthyer pasaportën dhe as lekët”, përfundon deklaratën denoncuesja, V. Zekthi, dhënë para oficerit të Policisë Gjyqësore në Elbasan Bledar Çeliku.

Pra, Fitim Zekthi përveçse i ka marrë paratë dhe nuk ia ka kthyer, të njëjtën gjë ka bërë edhe me pasaportën e denoncueses.

CNA.al do të sjellë në ditët në vijim se çfarë ka ndodhur në seancën gjyqësore, me të pandehurin për mashtrim Fitim Zekthi.

Zgjedhjet në PD/ Ja, 10 anëtarët e rinj të kryesisë

Zgjedhjet në PD/ Ja, 10 anëtarët e rinj të kryesisë

Shënim/Fitimtari i dënuar për mashtrim, Luli, kundërshtarët dhe fraksionet

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

‘Bandit i karamelizuar”/ Manjani ‘degjeneron’ Bashën: Me surratin tënd demokratët fshijnë …

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar për protestën e sotme ku kryetari i shkarkuar Lulzim Basha dhunoi demokratë me mercenarët e tij.

Më herët Basha doli dhe në media, ku tha se sot Berisha vulosi ditën e tij të fundit në politikë.

Me tone të forta Manjani e quan Bashën bandit I karamelizuar, palace  dhe hajvan që mendon se do të rrijë në politikë me mercenarë.

“Berisha 77 vjeç mund të jetë afër fundit të tij politik dhe s’është ndonjë çudi e panatyrshme. Por sigurisht jo për arsyet që thotë ky banditi i karamelizuar.

Ama një gjë është e qartë kristal, se me kët palaço bandit dhe me PD fallco të tij, jo shpresë që ska, por as bythen se fshin njeri me fletët e votimit ku mund t’i shfaqet surrati.

Ta provojë të dalë e të lypë vota, për më parë të gjejë vrimën e mizës!LEXO EDHE:  Denoncimi i deputetit / Ja kush i bleu zgjedhjet në Korçë

LEXO EDHE:  Denoncimi i deputetit / Ja kush i bleu zgjedhjet në Korçë

Ptu!

Palaco!

Ça kujton ky hajvan se do rrijë në politikë me mercenarë?!

Apo do e mbajë Ed Rama me vota e pare gjith jetën?!

Bah çfarë neverie!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Mbretëri e Bashkuar, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Publikuar

-

Nga

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del pasi të dhënat tregojnë se një injeksion i tretë ofron mbrojtje të qëndrueshme kundër shtrimit në spital.

Për personat mbi 65 vjeç, mbrojtja nga shtrimi në spital mbetet në rreth 90 për qind tre muaj pas dozës së tretë, sipas të dhënave të përpiluara nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Si duhet të përdoren pilulat kundër koronavirusit?

Si rezultat, Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin të premten më 7 janar, këshilloi qeverinë se nuk kishte nevojë të ofronte një dozë të katërt për njerëzit e cenueshëm në këtë kohë.

Në vend të kësaj, qeveria duhet të fokusohet në dhënien e një doze të tretë për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur për të rritur mbrojtjen kundër variantit shumë të transmetueshëm të Omicron.

LEXO EDHE:  Del fotoja e të riut që përndiqte Luana Vjollcën/ Kush është fansi që bëri mesazhin kërcënues?

LEXO EDHE:  Del fotoja e të riut që përndiqte Luana Vjollcën/ Kush është fansi që bëri mesazhin kërcënues?Mbretëria e Bashkuar ka nisur prej kohësh një program për të ofruar doza përforcuese për të rriturit në të gjithë vendin pasi hulumtimi tregoi se dy doza nuk ishin të mjaftueshme për të mbrojtur njerëzit nga varianti Omicron. Ky variant ka nxitur një rritje të infeksioneve me koronavirus dhe shtrimeve në spitale.

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet “i butë”

Numri i njerëzve të infektuar që kishin nevojë për tu shtrirë në spital, u dyfishua të enjten e kaluar në Mbretëri të Bashkuar.

Shtimi i rasteve të sëmundjes së rëndë, sfidoi spitalet pasi një numër i madh i stafit në Mbretëri të Bashkuar, mungonte në punë për arsye që lidheshin me infeksionet me COVID-19./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

“20 të ndaluar nga policia”/ Noka: I prishën terezinë pengut të Ramës

Publikuar

-

Nga

cna politike

Deputeti Flamur Noka në një deklaratë për mediat është shprehur se janë ndaluar 20 persona nga protesta e ditës së sotme, demokratë të cilët protestuan për të hyrë në shtëpinë e tyre.

Noka tha se mbi ta rëndojnë 6 akuza vetëm për asryen se i kanë prishur terezinë pengut të Ramës, duke iu referuar kështu kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha.Ndër të tjera Noka shtoi se banditët ndodhen brenda selisë ndërsa demokratët e lirë janë nëpër komisariate.

Edi Rama sot tregoi se është kryetar i opozitës. Janë rreth 20 të ndaluar nga dita e sotme sepse hapën dyert e selisë. Dyer dhe dritaret që i kishin mbyllur dhe  i hapën. I bëj thirrje të ndalojmë këto lojëra. Në Shqipëri nuk mund të ketë opozitë të emëruar. Do të ketë një opozitë që duhet të përfaqësojë demokratët. Pengun Rama ta marrë në Surrel. Sot ata demokratë që janë të mbyllur atje brenda kanë 6 akuza mbi kurriz. Pse? Se i prishën terezinë pengut të Ramës. Kemi parë gjyqe e arrestime të vrasësve por kurrsesi 6 akuza. Ku e katandisi PD-në pengu i Ramës. Regjimi sot tregoi fytyrën e tij. Banditë brenda selisë duke mbrojtur pengun dhe gardistët. Pse shteti arreston dhe burgos demokratët e lirë dhe nuk arreston bandat brenda selisë? Nuk do t’ia dalin. Të jenë të sigurtë që asgjë nuk do ta ndalë për të kthyer nga bunker në shtëpi lirie”, u shpreh ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE