LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërndarja e formularëve/ Akil Pano "shigjeton" bashkinë, tregon përgjegjësin

3 Nëntor 2021, 20:06, Aktualitet CNA

Pastori Akil Pano, ka reaguar në lidhje me formularët e shpërndarë në kopshtet e fëmijëve ku termi ?nënë? dhe ?baba? ishte zëvendësuar me temat ?prind 1? dhe ?prind 2?.

Pastori Akil Pano i ftuar në emisionin ?Now? nga Erla Mëhilli në Euronews Albania është shprehur se bashkia, edhe pse nuk i kishte shpërndarë këto formualë, por një organizatë me lejë, është fajtore sepse duhet jo vetëm të liçenojë por edhe të monitorojë.

?Bashkia është distancuar nga ky formular dhe une prirem që ta besoj. Edhe komuniteti LGBQ ka deklaruar se nuk e kanë shpërndarë. Por fakti është që këto formularë në të vërtëtë janë shpërndarë në kopshte.

Kam informacion që është dhënë nga një organizatë e cila me lejë  ka bërë formularin për qëllime kërkimore.

Tani bashkia, me gjithë respektin dua të them që duhet jo vetëm të liçensojë por edhe të monitorojë.

Këton nocione që përcillen duhen të kontrollohen.

“Në dimension filozofik ka shumë probleme për mendimin tim. Sepse këto nocione po konsiderohen jo si qenie esenciale por si numra, si qenie të ftohta“, është shprehur Pano./CNA.al

Lajmet e fundit nga