LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Projektbuxheti për vitin 2022/ Ish zyrtari PD kundër nismës së opozitës: Hap gropë fiskale

3 Nëntor 2021, 19:46, Aktualitet CNA

Ish-zv.ministri i Financave në kohën e qeverisjes së PD-së, Sheferedin Shehu, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në ?Radarin Informativ? ku ka komentuar projektbuxhetin për vitin 2022.

Shehu kritikoi politikën e koncesioneve duke e cilësuar të gabuar dhe me shumë risk për buxhetin e shtetit.

?Në kohën e qeverisjes së PD është përdorur skema e koncesioneve natyrale dhe jo PPP. Nuk krijonte asnjë risk në buxhetin e shtetit. Nuk u jepnim para. PPP-të tani janë kontrata shërbimi, që janë dhënë pa tender. Koncesionet në kohën e PD-së ishin në sektorin energjetik dhe nuk merrnin asnjë lek në buxhet, por jepnin.

Ndërsa tani jepen në shëndetësi pa tender, pa vlerësim paraprak dhe llogaritje të eficencës. Mirëmbajtja e rrugës Durrës-Kukës subvencionet nga buxheti i shtetit. Kemi aeroportin e Vlorës, qeveria ka dhënë garanci që nëse nuk realizohet numri i fluturimeve, subvencionet nga buxheti. Kemi koncesione që garantohen nga taksat tona? tha ai.

Sa i përket propozimit të PD-së për uljen e TVSH-së nga 20 në 6% për produktet e shportës, ai i thotë se kjo ka qenë në programin e PD-së që në 2005, por ka qenë dhe vazhdon që të jetë kundër kësaj nisme.

?Unë kam qenë një nga ata luftëtarët për të mos u bërë, pasi ishte në programin e 2005 për të ulur normën dhe Berisha pati mirëkuptimin dhe bëmë ulje të dukshme të tatimeve, mbi fitimin dhe të ardhurat personale, rritëm në mënyrë indirekte pagat dhe nuk e bëmë. Unë i qëndroj si ekspert.

Favoret dhe përjashtimet krijojnë gropa fiskale. Ti ke mekanizma të tjerë buxhetorë, përse merresh me akciza apo makinacione të tjera. Për ushqimet nuk ka nevojë, jepu ndihmë ekonomike, rishiko skemën e ndihmës ekonomike? tha ai.

Gjithashtu Sheferedin Shehu kundërshtoi ndarjen buxhetore. ?Dy elementë, rriten shpenzimet e luksit qeveritar 12 mld lekë, që qeveria i justifikon me blerjen e vaksinave, por po të shikosh peshën specifike, 20% shkojnë për situatën e veçantë, të tjerat janë luksi dhe mos harrojmë që kemi një borxh të madh të institucioneve buxhetore ndaj OSHEE-së? deklaroi ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga