LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshimet e propozuara për Kodin e Familjes/ Tritan Shehu: E papranueshme nga ana morale dhe kushtetuese

3 Nëntor 2021, 20:25, Aktualitet CNA

Në lidhje me shpërndarjen e formularëve ku termat ? nënë? dhe ?baba? janë zëvendësuar me prind 1 dhe 2 ka reaguar edhe deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu. Në një lidhje të drejtpërdrejtë më  emisionin ?Now? nga Erla Mëhilli në Euronews, Shehu është shprehur se është e paparanueshme të preket familja dhe Kodi i Familjes. Sipas tij kjo bie ndesh jo vetëm me moralin por edhe kushtetutën

?Pse duhet të preket kodi i familjes? Nuk duhet, ska arsye.  Ne  mund të ndërhyjmë në procedurat e birësimit teknikisht por jo të preket kodi i familjes. Nëse e prekim kodin  e familjes automatikisht kemi prekur familjen. Familja është e shenjtë. Nuk ka hapësirë për të ndërhyrë. Nuk mund të goditet kolona jonë, familja. E paparanueshme nga ana morale dhe kushtetuese?, është shprehur Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga