Connect with Us

Apeli rrëzoi analistin e Bashës/ Zbardhet vendimi, dënimi me burg nuk u shua

Politikë

Apeli rrëzoi analistin e Bashës/ Zbardhet vendimi, dënimi me burg nuk u shua

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Fitimtar Zekthi, që sot vet’quhet Fitim është i dënuar për veprën penale të mashtrimit me 6 muaj burg.

Zekthi së fundmi është shfaqur duke e mohuar dënimin, me pretekstin se ai dënim është amnistuar. Njësoj siç ka gënjyer në formularin e dekriminalizimit. Por, e vërteta, faktuar edhe nga organet e drejtësisë qëndron ndryshe.

Zekthi është dënuar nga Shkalla e Parë në Elbasan dhe  më pas dënimi i tij është vërtetuar edhe nga Shkalla e dytë në Apel.

Gjykata e Apelit në Durrës, me vendimin numër 123, datë 07. 04.2008 ka vendosur lënien në fuqi të vendimit penal numër 246, datë 03.11.2003 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Fitimtar Zekthi është dënuar me 6 muaj burgim me vendimin nr.246 date 3.11.2003 të Gjykatës Elbasan, për veprën penale të ‘Mashtrimit” të parashikuar nga n.143/1 K.Penal, vendim i cili ka marrë formë të prerë me datë 11.02.2004.

Gjykimi dhe dënimi i  Zekthit është bërë në mungesë të tij. Pasi është njohur me vendimin e dënimit të tij për veprën penale të “Mashtrimit”, i dënuari Fitimtar Zekthi ka kërkuar rivendosjen në afat të ankimit, ndaj vendimit penal nr.246 date 3.11.2003 të Gjykatës Elbasan.

Fitimi pretendon se vendimi për të është shënë përpara 0 vitesh në fakt në apel ka marre formë të prerë vetëm në 2008, pra 13 vite më parë, si dhe nuk ka përfituar nga amnistia sipas vendimit të mëposhtëm.

Rrëzohet kërkesa e Zekthit për shuarje dënimi

Kërkuesi Fitimtar Zekthi, ka kërkuar deklarimin e shuarjes së dënimit te dhënë ndaj tij me vendimin nr.246 date 3/11/2003 të Gjykatës Elbasan, duke pretenduar se me ligjin nr.9678 date 13.01.2007 “Për dhënie Amnistie”, dënimi i dhënë ndaj tij është amnistuar dhe në bazë të n.71 K.Penal, përjashtohet nga vuajtja e dënimit të dhënë nga gjykata Elbasan.

Me vendimin nr.123 datë 7.04.2008 të Gjykates Apelit Durrës është vendosur “Lënia në fuqi e vendimit nr.246 datë 3.11.2003 të Gjykatës Elbasan”.

LEXO EDHE:  Vrasja e të riut në Mitrovicë/Zhbogar thirrje për qetësi

Me ligjin nr.9678 date 13.01.2007 “Për dhënie Amnistie”, në nenin 1 të tij rezulton : “Amnistohen personat e dënuar me burgim deri në 2 vjet, personat e dënuar sipas kreut, VII “PJESA E PËRGJITHSHME” të Kodit Penal (alternativat e dënimit me burgim), personat e dënuar me gjobë, si dhe personat e dënuar me burgim ose dënime më të lehta, të cilëve, në datën 31 dhjetor 2006, u kanë mbetur, pa vuajtur nga ky dënim, deri në 2 vjet, me përjashtim të parashikimeve të nenit 3 të këtij ligji”.

Ndërsa ne nenin 4 të tij rezulton se ; “Për efekt të zbatimit të këtij ligji, quhen të dënuar: personat e dënuar nga gjykata e shkallës së parë që, brenda afatit ligjor, nuk kanë bërë ankim ose apel në gjykatën e apelit si dhe  personat e dënuar nga Gjykata e Apelit.

Nga administrimi i dosjes gjyqësore me nr.246 vendimi datë 3.11.2003, rezulton se në momentin kur ka hyrë në fuqi ligji 9678 datë 13.01.2007, vendimi me të cilin kërkuesi është denuar nga Gjykata Elbasan me 6 muaj burg për veprën penale të Mashtrimit, nuk ka qenë një vendim i formës së prerë, siç kërkon n.4 i ligjit 9678 datë 13.01.2007, pasi ky vendim ka marrë formë të prerë me vendimin nr.123 datë 7.04.2008 të Gjykatës Apelit Durres.

Në këto kushte, Fitim Zekthi  nuk ka përfituar dhe nuk përfiton nga ligji 9678 date 13.01.2007 dhe në referim edhe të nenit 71 K.Penal ai nuk përjashtohet nga vuajtja tërësisht apo pjesërisht e dënimit të marrë me vendimin nr.246 datë 3.11.2003 te Gjykatës, Elbasan./CNA.al

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“20 të ndaluar nga policia”/ Noka: I prishën terezinë pengut të Ramës

Publikuar

-

Nga

cna politike

Deputeti Flamur Noka në një deklaratë për mediat është shprehur se janë ndaluar 20 persona nga protesta e ditës së sotme, demokratë të cilët protestuan për të hyrë në shtëpinë e tyre.

Noka tha se mbi ta rëndojnë 6 akuza vetëm për asryen se i kanë prishur terezinë pengut të Ramës, duke iu referuar kështu kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha.Ndër të tjera Noka shtoi se banditët ndodhen brenda selisë ndërsa demokratët e lirë janë nëpër komisariate.

Edi Rama sot tregoi se është kryetar i opozitës. Janë rreth 20 të ndaluar nga dita e sotme sepse hapën dyert e selisë. Dyer dhe dritaret që i kishin mbyllur dhe  i hapën. I bëj thirrje të ndalojmë këto lojëra. Në Shqipëri nuk mund të ketë opozitë të emëruar. Do të ketë një opozitë që duhet të përfaqësojë demokratët. Pengun Rama ta marrë në Surrel. Sot ata demokratë që janë të mbyllur atje brenda kanë 6 akuza mbi kurriz. Pse? Se i prishën terezinë pengut të Ramës. Kemi parë gjyqe e arrestime të vrasësve por kurrsesi 6 akuza. Ku e katandisi PD-në pengu i Ramës. Regjimi sot tregoi fytyrën e tij. Banditë brenda selisë duke mbrojtur pengun dhe gardistët. Pse shteti arreston dhe burgos demokratët e lirë dhe nuk arreston bandat brenda selisë? Nuk do t’ia dalin. Të jenë të sigurtë që asgjë nuk do ta ndalë për të kthyer nga bunker në shtëpi lirie”, u shpreh ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Rama, edhe kryeministër edhe kryetar i opozitës”/ Noka: Të ndalojë lojrat me arrestimet e demokratëve

Publikuar

-

Nga

Një grup deputetësh të Rithemelimit kanë folur për mediat, para Komisariatit numër 1 në Tiranë, ku edhe janë shoqëruar një numër i madh protestuesish.

 

Deputeti Flamur Noka u shpreh se nuk kishte gjë më të dhimshme për demokratët, sesa të shihnin shtëpinë e tyre të kthyer në një bunker. Sipas tij, Rama sot tentoi të tregojë se është edhe kryeministër edhe kryetar i opozitës. 

“Edi Rama bëri gjithçka, dhunë dhe gjak mbi demokratët sepse pengu duhet mbatjur aty i burgosur në bunker. Demokratët duhen ndaluar të jenë opozitë sipas tij. Nuk kishte gjë më të dhimbshme për këta demokratë që janë mbrapa hekurave, kur kanë parë shtëpinë e tyre të shndërruar nga pengu dhe Edi Rama në bunker. Revolta ka bërë që ata të bëjnë gjithcka për të hyrë në shtëpinë e tyre. Nuk ka regjim Ramë apo peng të tij që të mund të ndalojë demokratët të hyjnë në shtëpinë e tyre. Rama sot me veprimin kriminal që bëri tentoi të tregojë se është edhe kryeministër edhe kryetar i opozitës.
I bëj thirrje të ndalojë lojrat me arrestimet e demokratëve”, tha Noka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Policia i përgjigjet Gaz Bardhit: Dëgjuam me keqardhje deklaratat e tij…

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia e Shtetit i është përgjigjur deklaratave të Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike Gazment Bardhi, i cili tha se efektivët po terrorizojnë demokratët.

 

Policia thotë se ajo po bën detyrën dhe personat e shoqëruar nga selia e PD është vetëm për t’u marrë në pyetje për të dëshmuar mbi dhunën në protestë.

 Në reagimin e policisë theksohet se në vijim të veprimeve procedurale të kryera nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, në selinë e Partisë Demokratike janë pyetur vetëm deputetët e Partisë Demokratike, ndërsa personat e tjerë që janë konstatuar brenda selisë janë shoqëruar në ambientet e Policisë se Shtetit, për t’u marrë në pyetje.

LEXO EDHE:  Motori merr para këmbësorin në Elbasan/ Plagoset 60-vjeçari

LEXO EDHE:  Motori merr para këmbësorin në Elbasan/ Plagoset 60-vjeçari

 

“Policia e Shtetit do të vijojë me profesionalizëm dhe vendosmëri, veprimet ligjore, për të dokumentuar të gjitha veprimet e kundërligjshme gjatë protestës së sotme dhe për të vënë para përgjegjësisë ligjore të gjithë personat përgjegjës.
Njëkohësisht, Policia e Shtetit garanton qytetarët se shërbimet e Policisë janë në terren dhe janë të angazhuara maksimalisht për të garantuar rendin dhe sigurinë”, thuhet më tej në njoftim.

LEXO TE PLOTE