LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A ka ndryshuar qëndrimi i Vuçiç ndaj Kosovës?/ Rama refuzon ta komentojë: Do ishte spekulim

4 Nëntor 2021, 20:23, Politikë CNA
A ka ndryshuar qëndrimi i Vuçiç ndaj Kosovës?/ Rama

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për Report Tv nga Beogradi, ka folur për nismën ?Ballkani i Hapur?, ndërsa u pyet edhe nëse ka ndryshuar qëndrimi i Vuçiç për Kosovën.

Ky i fundit në vitin 2015 do të deklaronte se Kosova është shtet i pavarur, por kryeministri shqiptar ka refuzuar ta komentojë, pasi umund te merej si spekulim.

Ai tha se rruga e dialogut, është e vetmja rrugë për të gjetur zgjidhje.

?S?është e lehtë, por është e vetmja rrugë, është në interes të popullit shqiptar, në Kosovë dhe Shqipëri, t?i hyjnë kësaj rruge me gatishmëri dhe vullnet për t?ia dalë dhe për të marrë atë që i takon.?-tha Rama.

Sa i përket qëndrimit të SHBA që mbështet ?Open Balkan? duke kërkuar praninë e 6 shteteve, Rama e komentoi duke thënë se këto 6 shtete është mirë të bashkohen.

?Kjo s?do të thotë që ne të mbyllim derë edhe të presim që të tjerët të vijnë, dhe të hapim derën bashkarisht, dera është e hapur, por askush s?është i detyruar.?-tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga