LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Zbutet” Monika Kryemadhi/ Çfarë i ka ndodhur kryetares së LSI?

4 Nëntor 2021, 13:15, Politikë CNA

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, ajo që dikur gjuante kryeministrin me çizme, apo kërcënonte se ?do t?i hante? veshin, së fundi duket se ka ?kaluar ylberin? dhe është transformuar në një tjetër person.

Pas një periudhë të gjatë që pothuajse ishte zhdukur nga ekrani, sot Kryemadhi është shfaqur në Kuvend, ku ka folur me tone të buta dhe pa kërcënime.

Për më tepër i ka dhënë edhe këshilla Qeverisë.

Duke folur në lidhje me pr.ligjin për Bashkëqeverisjen, Kryemadhi tha se në fakt ka ardhur koha që kjo të kthehet në një agjenci e studimeve  psikologjike, për impaktin që kanë vendimet e Kuvendit.

?Ndoshta mos ka ardhur koha që kjo të kthehet në agjenci e studimeve psikologjike, që studion impaktin që kanë vendimet e Kuvendit.

Të ketë një studim çfarë impakti kanë të gjitha pr.ligjet që ne miratojmë.

Një institucion i të tillë që mat imputet në shoqëri është i domosdoshëm. Kjo është e përshtatshme dhe për Qeverinë edhe për parlamentin.?-tha Kryemadhi.

Sa i takon “Bashkeqeverisjes”, Kryemadhi tha se agjencia nuk sjell asnjë dobi por vetëm mbivendosje të ligjeve.

Kjo agjenci nuk sjellë gjë tjetër vetë mbivendosje. A është kodi i punës në mbi statusit e nëpunësit civil, me atë mbi autonominë vendore e me radhë të gjitha të tjerat. Ka një mbivendosje të shumë ligjeve të tjera që ne i kemi miratuar. Ka ardhur koha që të ndërtojmë një sindikatë të administratës publike që do të sillte dhe oponencën ndaj ligjeve të tilla që bën qeveria. Nëpunësi i bashkisë kujt do i përgjigjet kryebashkiakut, këshillit bashkiak, agjencisë së kryeministrit apo prokurorisë e gjykatave. Kjo agjenci heq të drejtën e ankimit në gjykatë nga individi që është denoncuar në këtë agjenci“, tha Kryemadhi.

Ndërsa në fund të fjalimit të saj, kryetarja e LSI, tha se ?Pavarësisht shumë gjërave që ne mund të kemi në komunikimet politike do ishte e rëndësishme që vota të ishte e barabartë për të gjithë?.-u shpreh Kryemadhi./CNA.al

Lajmet e fundit nga