LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Open Balkan” përjashton tre shtete?/ Justifikohet Rama

4 Nëntor 2021, 11:27, Politikë CNA
“Open Balkan” përjashton tre shtete?/ Justifikohet Rama

Kryeministri Edi Rama sërish sot ka tentuar të justifikohet, se nisma për ?Ballkanin e Hapur?, është një instrument I ?Proçesit të Berlinit?.

Në një konferencë për mediat nga Beogradi, Rama është pyetur nëse kjo nismë favorizon Serbinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ndërsa ?Proçesi i Berlinit? përfshinte gjashtë shtete.

Rama është justifikuar duke thënë se kjo nismë nuk ka nevojë për një ?ok? nga KiE, ndërsa nuk ka nguruar sërish të shigjetojë Kosovën.

?Procesi i Berlinit ka mbetur në rrugë nga një Samit në tjetrin, në tjetrin çdo vit.

Kjo është vetëm njësi e zbatimit të ?Procesit të Berlini?, për ta shpejtuar dhe duke monitoruar zbatimin.

?Ballkani i Hapur? nuk është për tre vende, është për gjashtë. Dhe ndryshe nga ?Procesi i Berlinit? nuk merret dot peng nga asnjë vend sepse përcakton qartë se cilido vend mund ta bëjë më shpejt pa pasur nevojë për ?ok? nga Këshilli i Europës, a thua se jemi një karikaturë.

Ata që bëjnë sikur nuk e kuptojnë duhet ta dinë se Ballkani i Hapur është i hapur, gjithëpërfshirës, është i të gjithëve.

Por, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë vendosur të ecin më shpejt, nuk kanë pse të presin.

I kam dëgjuar me shumë vemendje ata që e kundërshtojnë, por i konsideroj arsye të mos arsyes.?-tha Rama.

Më tej, ai theksoi se qëllimi sigurisht që është për arsye ekonomike.

?Patjetër që po interesat ekonomike të Shqipërisë, këtë qëllim ka?-theksoi Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga