LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“22 humbje jete të pajustifikuara”/ Erion Dasho jep mesazhin e fortë

4 Nëntor 2021, 09:04, Politikë CNA
“22 humbje jete të pajustifikuara”/ Erion Dasho jep mesazhin e

Eksperti i shëndetit publik, Erion Dasho, ka bërë një analizë në lidhje me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Dasho shkruan se vetëm gjatë muajit tetor ka pasur mbi 20 vdekje, në persona me moshë nën 60 vjeç.

Dashor thekson se këto humbje jete janë të pajustifikuara, pasi sipas tij një pjesë e madhe e këtyre vdekjeve do të ishin parandaluar nëse fatkeqët që humbën jetën do të ishin vaksinuar në gusht, kur edhe nisi programi i hapur i vaksinimit me vaksina cilësore, Pfizer dhe Astra Zeneca.

Po ashtu ai i drejton edhe një mesazh të fortë qytetarëve, të cilëve u kërkon të vaksinohen.

?22 humbje jete të pajustifikuara!

Gjatë muajit tetor 2021 ka patur mbi 20 vdekje prej COVID-it në persona me moshë nën 60 vjeç.

Ndërsa humbja e jetës nga COVID-i (e parandalueshme tashmë) në çdo moshë është tragjedi, humbja e jetës në këtë grupmoshë aktive është dyfish tragjike.

Një pjesë e madhe e këtyre vdekjeve do të ishin parandaluar nëse fatkeqët që humbën jetën do të ishin vaksinuar në gusht, kur edhe nisi programi i hapur i vaksinimit me vaksina cilësore, Pfizer dhe Astra Zeneca.

Stina e virozave ka nisur. Për të parandaluar humbje të mëtejshme të jetëve është e domosdoshme që:

1. Çdo person që është vaksinuar me vaksinën CoronaVac…

2. Çdo person mbi 50 vjeç që është vaksinuar më shumë se 6 mua më parë…

3. Çdo person që nuk e ka kaluar COVID-in…

4. Çdo person që tashmë ka më shumë se 7-8 muaj që ka kaluar COVID-in…

… duhet të vaksinohet sa më parë me një vaksinë të sigurt.

Mbronin jetën tuaj!

Vdekjet në personat me moshë nën 60 vjeç gjatë muajit tetor 2021:

?Tiranë (6): 26, 44, 45, 51, 57, 58

?Durrës (5): 43, 50, 52, 53, 58

?Fier (5): 51, 51, 52, 57, 58

?Elbasan (1): 38

?Sarandë (1): 27

?Mat (1): 47

?Krujë (1): 41

?Kavajë (1): 57

?Përmet (1): 42?-shkruan Erion Dasho./CNA.al

Lajmet e fundit nga