LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E paralajmëroi CNA.al/ Indrit Hoxha: Në 11 dhjetor shkarkohet jo vetëm Basha, por edhe Bardhi

3 Nëntor 2021, 19:01, Politikë CNA
E paralajmëroi CNA.al/ Indrit Hoxha: Në 11 dhjetor shkarkohet jo

Ish-kryeministri dhe lideri historik i demokratëve, Sali Berisha gjatë fjalës së tij në ?Foltoren? me demokratët e Lezhës, ka bërë të ditur edhe datën që do mblidhet Kuvendi Kombëtar i PD në 11 dhjetor, për shkarkimin e kreut në detyrë, Lulzim Basha.

CNA.al, publikoi pak ditë më parë nenin 43, pika 3 në të cilin thuhet se Kuvendi Kombëtar ka të drejtë edhe të shkarkojë kryetarin.

Po ashtu, u publikua edhe Neni 46, pika 4 në të cilën thuhet se se në mungesë të kryetarit, Sekretari i Përgjithshëm mbledh Këshillin Kombëtar, i cili komandon Nënkryetarin që do të drejtojë Partinë deri në rikthimin e Kryetarit në detyrë apo zgjedhjen e Kryetarit të ri.

Por duke qenë se sekretari i përgjithshëm Gazment Bardhi nuk është zgjedhur me votim të fshehtë, por nga vetë Basha, kjo do të thotë se juridikisht PD nuk do të ketë as sekretar të përgjithshëm.

Një gjë të tillë, e cila është arsyetuar nga CNA.al, është argumentuar edhe nga ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD Indrit Hoxha, i cili në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se në 11 dhjetor do shkarkohet edhe Basha edhe Bardhi.

?Këshilli Kombëtar, ushtron këto përgjegjësi apo të drejta:

a) vendos, me votim të fshehtë, për emërimin dhe shkarkimin nga detyra të Sekretarit të Përgjithshëm

A ka ndodhur kjo gje ne Keshillin Kombetar ? Apo kryetari emeron dhe po ai shkarkon, pranktikisht kemi nje parti ky kryetari i saj do shkarkohet me 11 dhjetor dhe sekretari pergjithshem eshte nul juridikisht.

Keta te dy duan te ndryshojne dhe Kushtetuten,imagjinoni cfare mund ti bejne kur vete keta shkelin totalisht statuti e partise?, shkruan Hoxha.

Basha drejt shkarkimit/ Pse nuk mund ta shpëtojë as Gazment Bardhi

Lajmet e fundit nga