LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Situata në PD/ Parashikimi i Artur Zhejit: Berisha mund të drejtojë për disa kohë partinë

3 Nëntor 2021, 15:04, Politikë CNA
Situata në PD/ Parashikimi i Artur Zhejit: Berisha mund të

Analisti Artur Zheji komentoi zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike, duke nisur nga Foltoret e Sali Berishës apo edhe mbledhjen e Kuvendit Kombëtar.

Në një intervistë për emisionin ?Pikat mbi i? me Ola Brukon në Neës 24, Zheji deklaroi se Berisha nëse vjen në pushtet do të merret me pastrimin e partisë si fillim, ndërsa shtoi se nuk ia heq dot Ramës ?tullën e fundit? të pushtetit.

?Mendoj që Berisha është në fushatën elektorale dhe në luftë për pushtet. Në fushata premtohen gjëra që më pas nuk mbahen. Të thuash që; ?me protesta, do ta rrëzojmë?, duke parë dhe frustrimin të një force që i ka humbur zgjedhjet apo ia kanë vjedhur, se nuk është e qartë, mendoj se PD ka ardhur e rraskapitur nga 2-3 vite protesta. U provuan të gjitha protestat masive por çfarë ndodhi? U ndeshën me murin e ndërkombëtarëve, që nuk kishin sy për të parë. Ata donin më shumë stabilitetin e një klike dhe jo demokracinë e një shumice dhe nga ana tjetër është një pjesë e rëndësishme e popullit shqiptar që për të ardhur ti te pjesa gri, duan qetësinë, ekonominë dhe sigurinë.

Protesta dhe gjuha e ashpër i largon nga vota. Ne votojmë 55% në Shqipëri dhe merren vendime dhe krijohen qeveri të përfaqësuar nga më pak se gjysma e popullit. PD është duke lëpirë apo duke fashuar plakët që kullojnë gjak brenda partisë. Që të flasësh që Basha të bëjë protesta, po me kë do t?i bëjë?!

Pa u kulluar ky turbullim dhe pa u marrë përgjigje përfundimtare, është e kot që të sulmojmë Bashën. Por mendoj se Berisha do e mbante një periudhë kohe të shkutër dhe do pastrojë të gjithë ata që nuk ishin luajalë. Pastaj do të gjejë një kukull, që ta vendos atje, kur ai mund të mos jetë mirë me shëndet. Do të jetë një nusërim për herë të tretë ku do të kthehet kthimi të logjikës së forcës, për të negociuar me ndërkombëtarët, për të thënë se; unë jam kreu i PD. S?mendoj se Berisha mund të gjenerojë një fushatë anti-Rama denoncimesh. S?mendoj se i heq dot Ramës tullën e fundit, pjesën gri. Nostalgjikët i prek kujtesa e tyre nostalgjike. Mbështetësit e tij janë njerëz mbi 50 vjeç. Janë rritur me doktorin, nuk jetojnë dot.

Nëse Berisha bën një hap pas, të gjithë do të nxjerrin ?thikat? dhe do të bëjnë luftën e tyre për pushtet. Berisha e mbronte Bashën nga hakmarrjet e të larguarve, që me siguri ka pasur edhe sigurinë e tyre. Këto figura që ankohen që i hoqi Basha, duhet thënë se i hoqi kreu i PD-së, bashkë me Berishën. Pa Berishën, kaosi bëhet edhe më i madh se sot?, tha Zheji./CNA.al

Lajmet e fundit nga