LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Portali i Ramës merr në mbrojtje mashtruesin e Bashës

3 Nëntor 2021, 18:22, Politikë CNA
Portali i Ramës merr në mbrojtje mashtruesin e Bashës

Portali i Mero Bazes të Edi Ramës, e njohur si media kryesore e Rilindjes, tani me dashurinë Rama-Basha ka marrë në mbrojtje edhe mashtruesin Fitim Zekthi.

Mero pretendon se skandali i publikuar në CNA.al ka qenë akuzë e PS në vitin 2017.

Në fakt edhe katër vite më parë ishte CNA.al që publikoi vendimin e gjykatës dhe sot po zbulon procesin dhe vendimin.

Portali i Rilindjes së Meros pretendon se është dhënë amnisti për Fitimtar mashtruesin, ndërsa CNA.al paralajmëron se do të publikojë një tjetër mashtrim për të treguar me dokumente ekskluzive se si i pari nuk ka qenë PS, por CNA.al që e ka publikuar dhe së dyti që Fitimi është dënuar për mashtim, por ka gënjyer edhe institucionet shtetërore.

Tashmë është bërë e udhës që mediat e Ramës të marrin në mbrojtje kamikazët e Lulzim Bashës që duan të mbajnë PD-në peng, për t?i shërbyer Ramës që ti zgjasin pushtetin qeverisë së tij.

Shkrimi i plotë i portalit të Mero Bazes:

Ish-kandidati i PD për deputet, aktualisht anëtar i Kryesisë, Fitim Zekthi, ka përfunduar nën sulmin e portaleve të familjes Berisha, pse është pozicionuar në krah të Lulzim Bashës.

Ironia është se Zekthi, një mbështetës i flaktë i Berishës dhe PD për vite me radhë, kur kandidoi për deputet në Qarkun e Elbasanit u akuzua nga mediat pranë PS, ndërsa tani me të njëjtat akuza e sulmojnë mediat e Berishës.

?Fitim Zekthi, anëtari i Kryesisë së PD-së, është dënuar në nëntor të vitit 2003 për mashtrim.

Zekthi e ka pranuar edhe vetë publikisht, një fakt të tillë, ku ka dorëzuar formularin e dekriminalizmit, ku justifikohet se dënimi ndaj tij nuk është ekzekutuar.

Por, e vërteta qëndron ndryshe.

Sipas një dokumenti me numër 103 i datës 16.01.2003, Drejtoria e Policisë së Qarkut Elbasan, ka referuar në Prokurorinë e të njëjtit qark, materialet në ngarkim të shtetasit Fitim Zekthi, për veprën penale të mashtrimit, parashikuar  nga neni 143 i Kodit Penal.

Dokumenti është i firmosur ngadDrejtori i Policisë së Elbasanit që në atë kohë ka qenë Niko Brahimaj.

Anëtari i kryesisë së PD, Fitim Zekthi është denoncuar me 16 Janar 2003, nga kushërira e tij, V. Zekthi për mashtrim.

Sipas Policisë, Zekthi e kishte mashtruar kushërirën duke i marrë një sasi të konsiderueshme parash, dhe një pasaportë personale.

?Kushërira V. Zekthi ka dashur të shkojë tek i fejuari i saj që ndodhet në Angli dhe për këtë ka biseduar me Fitimin, nëse mund ta ndihmonte për t?i nxjerrë një vizë të rregullt turistike për atje.

Fitimi i ka premtuar se do ta ndihmonte dhe i ka kërkuar pasaportën dhe certifikatën personale dhe herë pas herë ai i ka marrë edhe shuma të ndryshme  kartmonedhash që shkojnë 1 250 dollarë amerikan dhe 700 000 mijë lekë të vjetra, duke e mashtruar me justifikimin se vizat po i vonon ambasada?, thuhet në procesverbalin e mbajtur nga oficeri i Policisë Gjyqësore, Bledar Çeliku.

Pas këtyre hapave, kushërira, denoncuesja, V. Zekthi e ka takuar edhe herë të tjera për t?i marrë pasasportën  dhe lekët e dhëna, por Fitimi është justifikuar, duke e mashtruar në mënyra të ndryshme.

Fitim Zekthi në vitin 2003 është larguar nga Beleshi dhe është vendosur në Tiranë dhe nuk i ka dhënë adresë të saktë kushërirës.

Pra, ka marrë paratë dhe është zhdukur.

Ky denoncim ka kaluar më pas në duart e Prokurorit të rrethit  Gjyqësor, Elbasan, Dritan Gripshi?, shkruajnë këto portale.

Tani këto fakte diheshin me kohë, pasi kanë dalë në mediat pranë PS. Vetëm se atëhere ata që e sulmojnë sot Zekthin, heshtnin dhe e mbronin atë.

Sot që ka dalë kundër Berishës, e sulmojnë me të njëtat akuza.

Dhe gjasat janë që do të vijojnë të nxjerrin të palarat e njëri-tjetrit./CNA.al

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Fitim Zekthi, një mashtrues

Skandali/ Një i dënuar për mashtrim, në kryesinë e PD

Skandali-dokumentet/ Basha zgjedh një të dënuar si mashtrues për propagandën

 

Lajmet e fundit nga