Skandali/ Një i dënuar për mashtrim, në kryesinë e PD

1 Shtator 2021, 13:37, Politikë CNA
Skandali/ Një i dënuar për mashtrim, në kryesinë e PD

Dy ditë më parë, në 30 gusht, Partia Demokratike mblodhi Këshillin Kombëtar, ku u zgjodhën drejtuesit e rinj, dhe kryesia e kësaj force politike.

Përtej faktit që nuk munguan manipulimet dhe se mbledhja e Këshillit Kombëtar ishte thjeshtë një formalitetet, pasi emrat ishin të vendosur nga Lulzim Basha, ka edhe një tjetër detaj.

Mesa duket Lulzim Basha ka edhe një ?dashuri? të veçantë për mashtruesit.

I tillë është edhe rasti i Fitim Zekthit, i futur në Kryesinë e PD, me vetëm 39 vota. Dhe për më tepër ?zërat e ligj? thonë se votat janë shtuar me urdhër të Lulzim Bashës.

Por, kush është Fitim Zekthi

Fitim Zekthi, anëtari i Kryesisë së PD-së, është dënuar në nëntor të vitit 2003 për mashtrim.

Një fakt të tillë, Fitim Zekthi e ka pranuar edhe vetë publikisht. Kur dorëzoi formularin e kishte publikuar dënimin por u justifikua duke thënë që nuk është ekzekutuar vendimi.

Gjykata që ka dënuar përfundimisht Fitim Zekthin, është ajo e Apelit të Elbasanit, me vendimin gjyqësor të formës së prerë me nr. 246 viti 2003.

Në fakt vendimi i Gjykatës është i qartë dhe e shkruar e zeza mbi të bardhë, se Fitim Zekthi është një person i dënuar për mashtrim.

?Fitimtari? i Luli Bashës është dënuar me 6 muaj burg, për veprën penale të mashtrimit, sepse ai kishte shitur një shtetasi një pasaportë të falsifikuar, por nuk e ka bërë dënimin se ka përfituar nga amnistia.

Megjithatë ky fakt nuk e pengoi Lulzim Bashën ta vendosë në vendin e gjashtë, si kandidat për deputet i PD-së në qarkun e Elbasanit në zgjedhjet e 2017-ës, ndërsa tashmë e bëri anëtar të kryesisë së PD.

Por, Lulzim Bashës vetëm të dënuarit si mashtruesa i shkojnë se dhe vetë është i tillë.

Nuk është një lajm i ri që Fitim Zekthi është një mashtrues i dënuar, e reja është vetëm se mashtruesi do jetë në ekipin e Bashës.

Dhe mesa duket ky i dënuari si hajdut është futur në kryesinë e PD për t?u përdorur në lojën ?Basha kundër Berishës?./CNA.al

Lista e plotë/ Anëtarët e rinj të Kryesisë së PD, kush iku dhe kush mbeti

Skandali-dokumentet/ Basha zgjedh një të dënuar si mashtrues për propagandën

Shënim/Fitimtari i dënuar për mashtrim, Luli, kundërshtarët dhe fraksionet

Foto-Basha iu çon shkodranëve, të dënuarin për mashtrues

Lajmet e fundit nga