LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhuna ndaj 6-vjeçares ‘nxeh gjakrat’/ Deputetët e PD përplasen me ministren

4 Nëntor 2021, 10:57, Politikë CNA

Debate të ashpra ka patur ditën e sotme gjatë seancës plenare në Kuvend, mes Ministres së Arsimit, Evis Kushi dhe deputetit të PD, Luçiano Boçi.

?Po për dhunimin e vajzës në Kamëz, kur doli ministrja? E kanë vëmendjen tek ?puzzle? i të ardhurave, kush do marrë më shumë që të teprojë më shumë, të bëjë tendera sekretë, çmenduri, çmenduri, çdo gjë bëhet me tender sekret. Familjet shqiptare janë lënë të vetme. Ndodhi drama e 6-vjeçares, ku është kryeministri? Pse nuk flet? Në çdo vend do kishte thënë fjalën e tij? Na tregon satelitët me gishtin e tij. Vajza shkonte çdo ditë me shenja në shkollë. Policia del me njoftim, kapet autori, po pse me këtë zgjidhet? A ofrohet mbështetje këtu nga Arsimi, Shëndetësia? Dënimi i babait e zgjidh këtë??, është shprehur Boçi.

Nga ana tjetër, ministrja Kushi ka reaguar pas deklaratës së tij, duke theksuar se ëhstë një turp kjo që po ndodh, kur dhuna po përdoret politikisht.

?Meqë duhej kthyer përgjigje. Turpi më i madh që mund të ndodhë në shoqëri është kur dhuna përdoret politikisht. Turp është kur ngjarjet e rënda përdoren politikisht, ju i mësoni dhe vini t?i thoni këtu për t?i përdorur politikisht. Fatkeqësinë e saj po e përdorni politikisht. Vajza është e mitur, e mitur. Nuk reagohet me fjalë, reagohet me vepra, me insittucione. Boll tani se është turp. Ju ikni në shtëpi dhe i harroni fare?, tha ministrja./CNA.al

Lajmet e fundit nga