LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pensionet/ Shehi rrëzon skemën e qeverisë

5 Nëntor 2021, 10:07, Politikë CNA
Pensionet/ Shehi rrëzon skemën e qeverisë

Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi në Komisionin e Ekonomisë ka folur rreth sistemit të pensioneve.

Pasi Banka e Shqipërisë sugjeroi rishikimin periodik të skemës së pensioneve, me synim ruajtjen e këtyre skemave në trajektore të qëndrueshme dhe të përballueshme për buxhetin e shtetit, Shehi ka reaguar dhe shprehur se pensionet do të qëndrojnë kështu për shumë kohë dhe ka propozuar që qeveria të marrë  masa dhe të shohë mundësi dhe skema të reja.

?Ka ardhur dita që ta bëjmë të qartë se pensionet do të qëndrojnë kështu për shumë kohë. Kështu që duhet të gjejmë shtigje të tjera për të rritur pensionet. A do bëhet kjo? Të shikojmë mundësi të reja. Të shohim edhe tek privati.

Edhe banka duhet të shohë pak përpara për këtë lloj skeme. Gardhi i pensioneve është çarë nga shumë vende. Madje ky rrezik do shtohet nëse nuk merren masa për skema të reja.

Kjo qeveri por edhe ajo para ka gjetur metoden më të keqe. Thuhet se PPP-të do të merren nga ofruesit. Pse t’i marrim vetëm tek privatët? Marrim në tregun e brendshëm.

Edhe bankat duhet të mbajnë qëndrim në këtë rast. Duhet të marrim pak seriozisht këtë punë. Nuk jemi në ndërmarjen e zarzavateve?,  është shprehur Shehi./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga