LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lëvizjet e errëta të Bashës/ Tritan Shehu reagon ashpër

6 Nëntor 2021, 08:28, Politikë CNA
Lëvizjet e errëta të Bashës/ Tritan Shehu reagon ashpër

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu, ka reaguar pas lëvizjes së Lulzim Bashës, për të bërë zgjedhje në Forumin Rinor të PD-së.
Sipas të njëjti, kjo është një arsye më shumë pse Kuvendi Kombëtar është një domosdoshmëri.

?Ndryshe rrezikojmë për më të keqen. Ndërhyrja e pa bazuar në statut dhe larg autonomisë demokratike të organizatave tona partnere, në rastin konkret ndaj FRPD, është një mesazh tjetër i qartë e urgjent për t?u mbledhur në Kuvend dhe evidentuar, sanksionuar, formuluar nga e para në qoftë se duhet, rregullat kolegjiale të bashkëjetesës sonë?, shkruan Shehu në rrjete sociale.

Shehu, thotë më tej se po e pret me optimizëm, 11 Dhjetorin, ditën kur do të mbahet Kuvendi Kombëtar.

Sipas tij ka ardhur momenti për të realizuar disa hapa dhe për të vendosur disa rregulla.

?Unë si një nga themeluesit e PD, ish Kryetar, deputet, si një anëtar i saj, e gjykoj të domosdoshëm këtë dhe e pres me optimizëm 11 Dhjetorin.
Siç duket ka ardhur momenti të realizojmë disa hapa, të vendosim disa rregulla, që fatkeqësisht nuk arritëm, apo arritëm pjesërisht t?i vendosnim në të kaluarën, pikërisht për të sanksionuar të qenurit bashkë nën parimet tona edhe me diversitete brenda tyre.
PD, si një parti e madhe, që aspiron të qeverisë këtë vend të çuar në ?buzë të greminës? nga ky regjim tipik lindor, për ta rivendosur në demokraci, prosperitet e Perëndim, së pari duhet të rikonfirmojë qartë e fort brenda vehtes ?skeletin? demokratik e tolerant të saj.
Vetëm kështu shqiptarët do të na besojnë dhe ndjekin në aksionet tona politike.
Fatmirësisht një ?ere? gjallërie, shprese e optimizmi, po ndjehet me ato ?Foltore?, që synojnë pikërisht këtë.
Por, sidoqoftë ky proces tashmë duhet përmbyllur duke u mbledhur e vendosur sëbashku në Kuvendin tonë Kombëtar?, ka shkruar më tej Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga