LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ministrja hap Akademi për barinjtë/ “Do dalim në kërkim të të rinjve”

5 Nëntor 2021, 19:23, Politikë CNA

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca në Komisionin për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisinë, ka pohuar se do të hapet një Akademi për të rinjtë, të cilët  dëshirojnë të marrin profesionin e bariut, për të cilin ajo tha se duhet ruajtur me fanatizëm sepse është diçka e trashëguar.

Më tej ministrja shtoi se do të dalin në kërkim të të rinjve që duan të bëhen barinj, të cilët do të subvencionohen për këtë gjë.

?Bashkë me 7.2 miliardë lekë që do të shkojnë për fermerët dhe blegtorët?po, po zonjë?është e vështirë, e dimë që blegtoria ka një rënie, sepse është e vështirë, nuk duan njerëzit të shkojnë në mal të jenë barinj. Pse s?shkon të bëhesh ti bari?

Njerëzit kërkojnë diçka më të lehtë. S?është çështje shkolle, është një profesion i trashëguar që në duam ta ruajmë atë. Ne do të nxisim të rinjtë, do shkojmë t?i gjejmë, do bëjmë një akademi për këtë dhe do i subvencionojmë. Do u themi ejani bëjeni këtë sepse do t?ju subvencionojmë, jo për krerë, por për mbajtjen e tufës?, tha ministrja./CNA.al

Lajmet e fundit nga