LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Anëtari i Kryesisë nxjerr detajet/ Si Basha urdhëroi menjëherë shkrirjen e posteve të FRPD-së

6 Nëntor 2021, 20:26, Politikë CNA
Anëtari i Kryesisë nxjerr detajet/ Si Basha urdhëroi

Vendimi i Lulzim Bashës për të përçarë të rinjtë në forumin e PD-së është kundërshtuar me forcë nga anëtarët e FRPD.

Valter Mashi, anëtari i Kryesisë në FRPD në një intervistë për CNA.al u shpreh se vendimi i Bashës erdhi pasi FRPD mori vendimin për të mbështetur Foltoren e ish kryeministrit Sali Berisha, që do të mbahet nesër në Tiranë.

Sipas tij, menjëherë sapo kryeopozitari u informua për këtë situatë, urdhëroi shkrirjen e të gjitha posteve drejtuese të FRPD-së dhe hapjen e garës për zgjedhje të reja.

?Lulzim Basha e mori kete vendim nje dite mbasi Kryesia e FRPD me kryetarin Belind Kellici zhvilluan nje takim per organizimin dhe pjesëmarrjen e strukturave te Forumit Rinor ne Foltoren e demokratëve të lirë qe do te zhvillohet me 7 Nentor 2021.

Zoti Basha menjeherë mbasi mori vesh per kete mbledhje dhe konfirmimin e prezencës  ne Foltore të Kryetarit të FRPD e njëkohësisht deputetit Belind Këlliçi, urdheroi menjeherë shkrirjen e te gjitha posteve drejtuese te FRPD-së, si dhe hapjen e nje gare per zgjedhje  te reja ne FRPD.

Pra, qartësisht kuptohet që kjo është nje hakmarrje e paster e Bashes ndaj Kryetarit te FRPD -se zotit Këlliçi dhe gjithe strukturave të tjera drejtuese të FRPD.

Sigurisht që ky proces farsë synon percarjen mes te rinjve të forumit rinor demokrat?, tha Valter Mashi.

Anëtari i Kryesisë shtoi më tej se kompetencë për hapjen e garës në FRPD nuk e ka Lulzim Basha, por Kryesia e Forumit që ka statut dhe rregullore më vete.

?Kopetencën  per te hapur garen e  zgjedhjeve ne  FRPD sipas statutit dhe rregullores e ka Kryesia e Forumit Rinor dhe me pas i kalon për  zbatim Sekretarit, ndërkohë që është  Kryetari ai që ka fuqine vendimmarrëse?, tha ai.

Mashi, më tej në reagimin e tij për CNA.al reagoi edhe për deklaratën e Ori Nebijajt, e cila tha se mandati i kryetarit të FRPD ka mbaruar dhe se zgjedhja e emrit pasues është normale.

Sipas anëtarit, gara është tentuar të hapet edhe para dy viteve, por është anuluar për shkak të pandemisë.

?Deklarata e zonj.Nebiaj nuk ka pikë vlere si nga ana statusore, ashtu edhe nga ana logjike, sepse vetë Belind Këlliçi ka pas kërkuar ne vitin 2019 te hapte procesin zgjedhor për forumet drejtuese, por duke pare situatën e rënduar nga pandemia, u gjykua se nuk ishte situatë e volitshme të vijohet me grumbullime të rinjsh e me takime.

Edhe ne shtator te ketij viti, pra para 2 muajsh, Kryetari Këlliçi dhe Sekretari i FRPD filluan te pregatitnin rregulloren e re të zgjedhjeve dhe me pas të vijonin për hapjen e këtij procesi.

Fatkeqsisht ndodhi ajo që nuk prisnim, pra Basha ishte  fokusuar në frontin antidemokrat duke cuar PD-ne ne nje krize te thellë, kështu edhe të rinjtë e FRPD gjykuan të drejtë te shtynin procesin zgjedhor, derisa te zgjidhej kriza në PD, duke gjykuar me të drejtë se do ishte më mirë që këto zgjedhje të rinjtë e FRPD të mos ti bënin me një Kryetar si Basha, tashmë dukshëm te marrë peng.

Dëshiroj të theksoj se: Kryetari dhe Kryesia e FRPD kane kerkuar vete të parët që te beheshin zgjedhje ne FRPD.

Sa për deklaraten e Nebiajt ju siguroj se nuk e merr njeri per baze, përfshirë edhe ajo vetë, pasi nisur nga mosha e saj 37 vjecare, edhe ajo vetë e di dhe e kupton që nuk është më pjesë e Forumit Rinor, ndërkohë që, përjashtuar një anëtar, asnje nga komisioneret e tjerë nuk eshte anetar i kesaj organizate?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga