Connect with Us

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Denoncim

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Publikuar

-

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, i konsideruar si një nga segmentet më të rëndësishme të Juglindjes që do të bënte të mundur shkurtimin e një distance të konsiderueshme me kryeqytetin, duket se nuk do të përfundojë kurrë.

Projekti strategjik i nisur rreth një dekadë më parë, do të duhet të ndikonte në zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës, por sot pas 7 vitesh nga tenderimi, ajo që ka mbetur është vetëm një kantier i braktisur dhe një rrugë e lënë në mëshirë të fatit.

Janë mbi 100 milion euro investim, financuar nga Banka Islamike dhe Fondi Saudit i Zhvillimit, por miliona të tjera do të duhen për tu riivestuar. Miliona të tjera ikin dhe për mirëmbajtjen e makinerive në kantierë.

Skarpatet kanë filluar sërish të rrëshkasin. Masive dheu bllokojnë rrugën vazhdimisht, ndërsa rreshjet e shiut kanë shkatërruar dhe tabanin.

Një pamje e dhimbshme. Mbi 100 milionë euro të hedhura e lëna rrugëve. Qukës–Qafë Plloçë duket si një vepër krimi e përgatitur nga duart e zyrtarëve të shtetit.

LEXO EDHE:  Foto/ Problemet e flokëve tek femrat që meshkujt nuk i kuptojnë

Në shtatë vite do të ishte bërë e mundur të mbarohej disa herë kjo rrugë, nëse nuk do të mungonte vullneti politik, dhe urrejta që herë pas here që Edi Rama dhe disa segmente të tij shfaqin ndaj Juglindjes, ndaj Korçës, ndaj Devollit, ndaj Kolonjës, ndaj Pogradecit, sepse ky investim ju shërben gati 300 mijë banorëve të atij qarku dhe një zone më të gjërë akoma.

Por Edi Rama ka vendosur la lërë rrugëve rrugën Qukës-Qafë Plloçë. Ndërsa taksat e shqiptarëve që paguajnë kreditë janë hedhur në lumë.

CNA.al, bëri një vëzhgim sot, për ta sjellë me fakte atë që po ndodh me rrugën Qukës-Qafë Plloçë. Një pamje vërtet e dhimbshme, rruga është lënë në mëshirë të fatit./CNA.al

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Ben Blushi avokat i botës së krimit/ Del në krah të Lulzim Berishës

Publikuar

-

Nga

Gjatë fushatës së vitin 2017, një video dhe foto të cilën po e publikojmë më poshtë, bëri zhurmë elektorale, kjo për faktin se Ben Blushi, rilindasi i Edi Ramës, shndërruar në “Libra”, dilte foto me një nga eksponentët e botës së krimit në Durrës, Lulzim Berishën.

Fotoja u bë në Durrës në qytet dhe duket mjaft miqësore dhe po të shohësh personazhet shfaqin dhe miqësi, por pas publikimit të asaj fotoje dhe video, Ben Blushi reagoi menjëherë. Ai e mohoi dhe e quajti provokim të Rilindjes duke thënë se ky ishte një veprim i bërë nga Vangjush Dako dhe Edi Rama për të prishur imazhin e tij publik dhe forcën e “Librës” dhe rrugën e saj drejt fitores.

Në fakt “Libra” bëri një vrimë në ujë, Ben Blushi mori atë që në zonën e Korçës i thonë “leshtë e Curres së Ponçarës”, por miqësia me Lulzim Berishën duket se ka ngelur.
Dje në një publikim të gazetës Shqip e cila është pjesë Top Medias, në pronësi të Vjollca Hoxhës dhe që drejtohen nga Ben Blushi, që ka emëruar një prej jesmenëve të tij në gazetën Shqip, ka publikuar një material në lidhje me Lulzim Berishën ku duket qartë se me këtë “investigim” të pretenduar, është marrë në mbrojtje Lulzim Berisha.

Gazeta Shqip shkruan: Operacioni Forca e Ligjit (OFL) nëpërmjet një njoftimi për media, u nxitua të publikonte lajmin për bllokimin e një sasie prej 1.2 milion litra nafte në Portin e Durrësit, që shërbente për furnizimin e anijeve. Biznesi thuhej se ishte në pronësi të Lulzim Berishës dhe që prej datës 13.02.2019 i ishte revokuar liçenca për ushtrimin e këtij aktiviteti. Pavarësisht revokimit të licencës, sipas OFL-së, Lulzim Berisha ka vazhduar aktivitetin e tregtimit të naftës për peshkimin në mënyrë të paligjshme, duke përdorur shantazhin ndaj konkurrencës dhe duke tentuar të krijojë një monopol kërcënues për operatorët e industrisë së peshkimit. Deri këtu duket një njoftim i zakonshëm, i përcjellë nga të gjitha mediat. Por në fakt, ky operacion policor është i nxituar dhe i gabuar, pasi ata kanë bllokuar “padashje” një biznes të rregullt të Lulzim Berishës, duke ngritur dyshime të forta për një shoë të OFL-së, sesa një aksion të mirëfilltë”.

LEXO EDHE:  Berisha kthehet 29 vite pas/ Publikon foto nga mitingu festiv i shpalljes së themelimit të PD

LEXO EDHE:  Foto/ Problemet e flokëve tek femrat që meshkujt nuk i kuptojnë

Për më tepër kërkon ta nxijë me dy hipoteza, policinë e shtetit dhe luftën e saj ndaj krimit.

“Dy hipoteza që kërkojnë një shpjegim: E para që zoti Veliu nuk është informuar saktësisht nga strukturat e OFL-së për numrin e liçencave dhe veprimtarinë e “RAJAN 2007”. Dhe e dyta, që segmente të caktuara të Policisë së Shtetit mund të jetë vënë nën shërbim të një konkurrenti tjetër në sektorin e naftës, për të nxjerrë jashtë loje biznesin e Lulzim Berishës” shkruan gazeta Shqip.

Këto janë dy hipotezat që ngre gazeta Shqip në shkrimin e saj i cili kërkon të implikojë policinë e shtetit. Por nga ana tjetër duket qartazi avokatia që i bën media e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës, Lulzim Berishës.

Mesa duket miqësia e Ben Blushit me Lulzim Berishën nuk ka përfunduar, ato video dhe foto në fushatën e 2017-ës nuk kanë qenë aq të rastësishme.

Media e lirë në pronësi të Vjollcës e drejtuar nga Ben Blushi bën avokatinë e njeriut të botës së krimit, të cilin Ben Blushi e ka pasur në foto, më pas e ka mohuar dhe sot i bën avokatinë nëpërmjet një “investigimi” të pretenduar.

Pas skandaleve të zbuluara në lidhje me kompaninë, në emër të bashkëshortes së Ben Blushit me pronarët e inceneratorëve Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri të cilët kanë fituar 200 milionë euro konvesione nga taksat e shqiptarëve. Lidhja e Ben Blushit me krimin duket e qartë, dje i mohonte fotot sot i bën avokatinë e një biznesi të cilin e ka sekuestruar Operacioni Forca e Ligjit. Atëherë e mohoi njohjen me Lulzim Brishën ndërsa sot i bën avokatinë, ky është Ben Blushi i vërtetë!/CNA.al

https://www.cna.al/2020/04/04/foto-ekskluzive-ben-blushi-kapet-me-ortakun-e-inceneratoreve-dhe-vjollces/?fbclid=IwAR133iVpFryo9cm4111gB1_E1SRhQ20uD5qnTyrwODcNztzpRpiL_d5U8J0
https://www.cna.al/2020/04/20/dokumenti-klodian-zoto-dhe-top-channel-edhe-pas-tenderit-15-milion-euro-per-porto-romanon/?fbclid=IwAR25C7flIPcrgd72q_lGtj5h3RO_Zjfe3XfbLT_DlqJe7ENAb1b-e5nfYDo
https://www.cna.al/2020/04/18/thellohet-skandali-me-koncesionin-128-milion-euro-zbulohen-te-tjera-dokumente/?fbclid=IwAR0tqIbNXegIeW5qyKJ30p87Gt1tTcbYxJpaKPfZNrKxrkqf-CFNQC9AFd4

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Miliona lekë për mjete dhe makineri/ Bashkia e Lezhës shpall fituesin e tenderit pa garë

Publikuar

-

Nga

hapet fushata e ps ne lezhe

Bashkia e Lezhës ka shpallur së fundmi (27.04.2020) fituesin e tenderit formal, për blerjen e mjeteve dhe dhe makinerive në nevojë të Bashkisë.

Kompania fituese, dhe e vetmja në garë është “TIMAK” shpk. Fondi limit i këtij tenderi është 18,949.997 (tetëmbedhjetë milionë e nëntëqind e dyzet e nëntë mijë e nëntë qind e nëntëdhjetë e shtatë) lekë

“TIMAK” shpk ka ofruar çmimin 18,850.000 lekë, (tetembëdhjetë milion e tetqeind e pesëdhejtë mijë) pra thuajse sa vlera totale e tenderuar. Kjo garë por ka qenë thjesht formale pasi është zhvilluar vetëm me nje ofertues dhe cmimi i saj është shumë afër vlerës totale të tenderuar.

Gjithçka është publikuar në buletinin e radhës së Agjensisë së Prokurorimit Publik.
Në formularin e njoftimit të fituesit thuhet se kriteri i përzgjedhjes së fittuesit është çmimi më i ulët, ndërkohë që nuk ka pasur fare garë dhe çmimi i ofruar nga kompania fituese është ai maksimali./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Basha arratiset sërish në Hollandë

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Basha arratiset sërish në Hollandë

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali/ Kryebashkiaku i Ramës iu heq “bukën” 6 anëtarëve të një familje

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, kundër kreut të Bashkisë së Kavajës, Redjan Krali.

Sipas denoncuesit, kryebashkiaku i Kavajës ka pushuar nga puna rojen e një shkolle, vetëm sepse ai ishte demokrat, ndërkohë që ky ishte i vetmi anëtar i familjes prej 6 personash, që punonte.

Denoncuesi thekson se me atë rrogë, roja i shkollës ushqente fëmijët dhe nënen e sëmurë.

Berisha e cilëson këtë një aks banditesk të kryebashkiakut.

LEXO EDHE:  Të pasmet seksi të Daisy Lowe

LEXO EDHE:  Skandali/ Dy punësim në shtet për anëtarët e Rilindjes

Po ashtu, denoncuesi thotë se “Javën e kaluar janë shkarkuar edhe 14 qytetare te tjere të Kavajas nga Bashkia dhe Ujesjellesi duke i hedhur ne mes te kater rrugeve.
Por a shkarkohen njerezit dhe a u hiqet buka e gojes nje fakiri sidomos ne kete situate kaq te trishte dhe te tmerrshme qe po kalon mbar Bota?
Kta nuk kane as din e iman,as Rmazan,as Pashke e as Bajram!”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE