LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hetimet për call center/ Vihet në lëvizje Prokuroria e Tiranës

2 Nëntor 2021, 11:24, Kronika CNA

Prokuroria ka nisur hetimet sa i takon transaksioneve të mëdha që kryhen nga biznese apo individë, të cilët fitojnë para në mënyrë fiktive, nëpërmjet mashtrimit me call center.

Prokuroria u ka lënë letërporosi bankave për transaksionet me shuma të mëdha parash dhe gjithashtu u ka bërë kërkesë kompanive telefonike për thirrjet ndaj numrave të huaj.

Letërpororsi edhe për Drejtorinë e Tatimeve, sa i takon bilancit të Call Center-ave në vend.

Sipas burimeve për Report Tv, janë mashtruar mbi 1000 persona dhe vlerat e vjedhura variojnë deri në 500 mijë ? për person.  Paratë e marra nga të huajt kalojnë në bankat offshore./CNA.al

Lajmet e fundit nga