LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Papa: SHBA na do në BE, por Escobar dha dhe një lajm të keq për çështjen shqiptare

29 Tetor 2021, 18:28, Politikë CNA
Papa: SHBA na do në BE, por Escobar dha dhe një lajm të keq

Shtetet e Bashkuara kanë bërë sërish thirrje që negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian të hapen brenda këtij viti, si e vetmja mënyrë për të vijuar reformat e vështira.

Duke folur për këtë çështje, gazetari Robert Papa në një lidhje ?Skype? nga SHBA, tha për MCN se deklarata e Escobar tregon se Amerika e do Shqipërinë në BE.

Sipas Papës në deklaratën e tij kishte dhe një lajm të keq për çështjen shqiptare, pasi Escobar tha se SHBA i ka përmirësuar marrëdhëniet me Serbinë dhe tashmë është e gatshme t?i shesë dhe armatime.

Intervista e plotë:

Z.Papa, kjo nuk është hera e parë që SHBA kërkon përparim të Shqipërisë në rrugëtimin integrues. Cilat ishin qëndrimet e anëtarëve të nënkomisionit për Evropën?

SHBA ende ka interes për Ballkanin Perëndimor dhe deklarata e Escobar tregon qartë që e do Shqipërinë por edhe Maqedoninë e Veriut si shtete anëtare e BE-së. Ajo që do të veçoja unë është se u bë një pyetje nëse e mbështesin ?Open Ballkan?, ai nuk e tha fjalë për fjalë që e mbështet por tha ?ne mbështesin çdo iniciativë që do të ishte komplementare me nismën e Berlinit.

Por tha se nuk janë për një iniciativë për 3 vende, por të jenë të 6 vendet e Ballkanit, kjo është diçka që shkon kundër Ramës, Vuçiç dhe Zaev. Ai tha se do të donte që ky treg i madh të kryente këto marrëveshje dhe kalime, tha se këto 3 lider i kanë premtuar se do të bëhet me 6 vende të Ballkanit.

Në një intervistë me ambasador Baletën tha që Merkel ka ceduar sepse për një kompensim ndaj Rusisë kompensoi në Kosovë. Ajo që më bëri përshtypje mua dhe që nuk është një lajm i mirë për trojet tona është se ai theksoi se SHBA i ka përmirësuar marrëdhënien me Serbinë në kurriz të Rusisë. Madje diçka tjetër që nuk është lajm i mirë është se u pyet ?nëse SHBA do të shesë armatime ndaj Serbisë?, ai tha ?po, sepse Serbia ka marrë pjesë në disa komisione të ruajtjes së paqes. Dhe do të blejë pajisje ushtarake dhe kjo do të aprovohet nga Kongresi. Sa herë që SHBA përmirëson marrëdhënien me SHBA është në kurrizin tonë. Fakti është që pas pavarësisë së Kosovës, propaganda serbe këtu gjithmonë ka qenë e ashpër dhe agresive ndaj nesh. Fakti është që investime të mëdha po kryhen në Serbi, dhe Escobar tha se zyrat e DFC po funksionojnë.

Në përplasjen Kinës- Rusisë dhe SHBA-së, u pa qartë që Amerika nuk do që në këtë territor të Ballkanit Perëndimor të ketë ndikime ruse dhe kineze, por faktet janë që këto ekzistojnë.

Lajmi i mirë ishte që SHBA na do në BE dhe lajmi i keq se po përmirësojnë marrëveshjet me Serbinë dhe do t?i shesin dhe armatime.

Z.Papa, pavarësisht qëndrimit të SHBA, BE nuk po i hapë rrugë negociatave. Mund të ketë rol nxitës më të madh Uashingtoni në këtë proces?

Duhet një administratë republikane që të mbështesë çështjen shqiptare. Nëse Kongresi ndryshon pas një viti, mundësitë janë më të mëdha. Por nga ana tjetër duhet të funksionojë lobi shqiptar, që ende nuk është i fuqishëm në SHBA. Ka ardhur koha për një ?hiring? për çështjen shqiptare. Diçka tjetër është që u prek kalimthi korrupsioni në këtë zonë dhe nuk më vjen mirë që janë tolerant si ndaj Ramës, si ndaj Vuçiç./MCN

Lajmet e fundit nga