LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Basha po luan opozitë në Kuvend”/ Balliu: Po tallet me saktificën e demokratëve

28 Tetor 2021, 14:03, Politikë CNA
“Basha po luan opozitë në Kuvend”/ Balliu: Po tallet me

Ish deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu ka akuzuar Lulzim Bashën se është duke luajtur opozitë në Parlament dhe sipas tij nuk po përfaqëson qytetarët.

Në një intervistë për Fax News, Balliu deklaroi se demokratët për tetë vite janë lënë në rrugë dhe të braktisur nga Basha, ku shton se përballja me qeverinë e krimit të Edi Ramës nuk është e lehtë.

?Lulzim Basha po luan në opozitë në Kuvend. Opozita nuk është nga këto deklarata të parapregatitura, opozita është frymë, besim, energji, por mbi të gjitha është besim dhe të gjitha këto vlera janë sot në ?Foltore?. Opozita është aty për mijëra demokratë që kanë sakrifikuara në këto 8 vite të cilët janë përplasur nga gazi, nga vendimet e Ramës për ti burgosur. Me protesta për të bërë kryeministër bashin dhe ky i fundit ata i sulmon i përçmon dhe tallet me sakrificën e tyre. Ai i ofendon ata me artikulimin se ata janë anti-amerikan dhe janë llomi dhe nuk përfaqësojnë opozitën. Të përballesh me një qeveri kriminale si e Edi Ramës që nuk ka lënë bandit pa futur në Parlament nuk është e lehtë për demokratët e thjeshtë që kanë marrë vetëm burgun dhe familjarët e tyre janë zhdukur nga puna. Nëse sot je demokrat je armik i cdo gjëje në Shqipëri. Këtu ka vetëm një bandit, një diktator që quhet Edi Rama të cilit që mos quhet diktator të ketë një lloj opozitë si fasadë në Parlament dhe aty futet Basha që luan opozitash dhe duket sikur situata është normale?, tha Balliu.

Sa i takon deklaratës së Bashës se ai ka mbështetjen e 97% të demokratëve, Balliu tha se kryeopozitari edhe vetë nuk e ka besuar atë që ka thënë, duke i cilësuar si artikulime boshe.

Ai e di shumë mirë dhe nuk i beson, janë artikulime boshe, 97% ai nuk e kishte përballë Fatbardh Kadillit por e gjithë baza është në foltore. Meqë i ka këto 97% në sondazhet që përgatit vetë, le të vijë në Kuvendin Kombëtar dhe të votëbesohet nëse merr shumicën e njerëzve do ta mbështesim të gjithë dhe le të vazhdojë para. Nuk e kuptoj cështë kjo mos takosh njerëzit, kryetar opozite që nuk takon nejrrëzit cështë ky. Ka dhjetra protesta, protesta në laprakë qindra familje do të mbeten pa shtëpi, asnjë gërë nga ky njeri, pse4 nuk flet për ta? Duhet pyetur ai pse nuk flet për njerëzit që i shkatërrohet shtëpia. Kryetari i opozitës nuk është punë qefesh, por është detyrim që ke ndaj njerëzve që cenohen nga aferat korruptive të qeverisë banditeske sic është kjo e Edi Ramës. Nëse e quan këtë qeveri kriminale dhe hajdutësh, me kata do të bëjë reformë Kushtetuese ky? Edi Rama ka një dashuri të rilindur midis këtyre të dyve. Një njeri që nuk bën dot bashkimin dhe njeh vetëm përjashtimin, këtë gjë po bën foltorja janë aty flasin duhet pasur demokracia në PD, Berisha po i rikthehen PD-së demokracinë?, tha Balliu./CNA.al

Lajmet e fundit nga