LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Incident në Kuvend/ Alibeaj del jashtë kontrollit, përplaset me zyrtaren e Parlamentit

27 Tetor 2021, 10:45, Politikë CNA
Incident në Kuvend/ Alibeaj del jashtë kontrollit, përplaset me

Mbledhja e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit ka nisur me debate dhe ka vijuar më tej me përplasje.

Një moment pati edhe largim të mazhorancës nga mbledhja, e cila u kthye sërish pastaj, në një kohë që opozita nuk lëvizi nga salla.

Në momentin e rikthimit janë ndezur sërish debatet, pas deklaratës zëvendëskryetari të  komisionit, Toni Gogu,  i cili tha se në komision po bëhet mbledhje partie dhe deklaratës së deputetes Blerina Gjylameti, e cila i vuri në dukje opozitës. mungesën e kuorumit,

Gogu: Doni të beni mbledhje partie në zyrat e komisonit

Blerina Gjylameti: Jeni pa kuorum, jeni në shkelje të rregullores

Pas këtyre deklaratave, kreu i Komisionit Enkelejd Alibeaj ka kërcënuar me padi.

Alibeaj: Do çoj çdokënd nga ju për kallëzim penal për pengim të punës së komisionit.

Në këtë moment ka ndërhyrë Lefterie Luzi, e cila është punonjëse e administratës në Kuvend dhe Alibeaj i ka kërkuar gardës ta nxjerrë jashtë.
Alibeaj:Zonjë, ju lutem dilni. Garda të nxjerr jashtë zonjën se nuk është deputete. Ka marrë vërejtje nga kryetari. Garda ta nxjerrë jashtë.

Enkelejd Alibeaj: O zonjë, të lutem, kush je ti që vjen këtu e na thua.

Nëse do të vazhdohet në këtë mënyrë, do të ketë një kallëzim penal për të gjithë nga i pari tek i fundit. Zonjë je duke shkelur totalisht ligjin.

Kreshnik Çollaku: Mos prish mbledhjen, dil jashtë

Drejtoresha e Shërbimit në Kuvend, Lefterie Luzi: Jeni ju i pari që shkelni ligjin.

Enkelejd Alibeaj: Do të çoj për ndjekje penale ty dhe gjithë të jerët. Garda, zonja nuk është deputete, ju lutem nxirreni nga ambientet e sallës. Sepse nuk është deputete dhe ka marrë vërejtje nga Kryetari i Komisionit të dalë përjashta.

Garda ju lutem nxirreni përjashta zonjën në fjalë. Zoti punonjës i gardës së Republikës, zbatoni urdhrat e kryeatrit të Komisionit/CNA.al

Lajmet e fundit nga