Connect with Us

31 arsye pse sot jam me Lulzim Bashën?!

Politikë

31 arsye pse sot jam me Lulzim Bashën?!

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Elvi FUNDO

Në një komunikim të fundit me Lulzim Bashën, disi të tensionuar të ditëve të fundit, kreu në minorancë i përkohshëm i Partisë Demokratike, shkruan se nuk do të donte kurrë të kishte dëgjuar nga unë apo CNA.al, një fjalë të mirë. Por, kjo nuk është e vërtetë. Ne kemi thënë shumë fjalë të mira për Lulzim Bashën dhe kemi shumë arsye, ndoshta gati 30 arsye, pse jemi sot me Lulzim Bashën.

Gjithçka e fillojmë nga koha kur ka qënë ministër.

E para- U bë ministër i Transporteve, ndërtoi Rrugën e Kombit për dy vite. Sa bëri tenderin se pastaj iku me detyrë tjetër. Mëgjithëse rruga përfundoi shumë vonë, Luli e ndërtoi.

E dyta- Shkoi në Ministrinë e Jashtme. Firmosi marrëveshjen e ujërave territoriale me Greqinë dhe nuk fali asnjë centimeter, po asnjë cm të detit shqiptar. Por, pastaj e anulloi Gjykata Kushtetuese, Luli na mbrojti.

ku çalon kërkesa e Policisë për hapjen e dosjes së “21 Janarit”
     Protesta e 21 janarit 2011

E treta – Shkoi ministër i Brendshëm dhe nuk ka bërë asnjë gjë, asnjë krim. Bëri rend e siguri nuk ka lënë katër të vrarë në Bulevard, gjatë kohës që ka qënë ai ministër.

E katërta – U bë kryetar i Bashkisë së Tiranës. Por, si mund të mos jesh me Lulin, me atë Tram aq të bukur të ndërtuar në kryeqytet, që sot e ka zili jo vetëm Shqipëria, por gjithë Europa.

E pesta e disa të tjera – Futi Shqipërinë në NATO, na hoqi vizat etj. etj. etj. Ky i bëri të gjitha, se Luli ishte kryeministër, ministër Integrimi, ministër i Financave, edhe drejtor i pyjores, Luli ishte për 8 vite. U bë kryetar në vitin 2013, me vota të ndershme, me zor e bënë ai nuk donte.

E gjashta- Lulit ju lutën për kryetar, fitoi i vetëm. Garë e ndershme, as ndërhyrje asgjë, pati dhe Sali Berishën kundër dhe ja doli.

E shtata- Mblodhi Kundendin Kombëtar zgjodhi strukturat e partisë, zgjedhje në bazë, bashkoi partinë shumë fort. Grusht bashkuar rreth Lulit.

E teta – Në 2015 fitoi zgjedhjet lokale, pasi mori pjesë në Reformën Territoriale. Atje qëndroi fort dhe mori plot 14 bashki, pas një reforme të suksesshme, ku opozita ishte alternativë kryesore dhe forca që vendosi projektin e saj.

E  nënta- Po si mund të mos jesh me Lulzim Bashën, kur ai Ligjin e Arsimit të Lartë të Edi Ramës e çoi në Kushtetuese dhe e rrëzoi.

E dhjeta- Ai mbështeti studentët në protestë, nuk I përçau, dhe nuk i tradhëtoi kurrë.

E njëmbëdhjeta – Si mund të mos jesh me Lulzim Bashën, kur ai mori pjesë në Reformën në Drejtësi. Premtoi se nuk do ta votonte kurrë dhe kështu bëri.

E dymbëdhjeta- A ka arsye të mos thuash një fjalë të mirë për Lulzim Bashën, i cili më pas bëri gjithë ato akte të suksesshme dhe fitore. Nuk u fut në çadër. Nuk pranoi ta bënte atë,

E trembëdhjeta- Ai nuk bëri kurrë marrëveshje të fshehta me Edi Ramën , nuk pranoi kurrë 16 milionë euro për familjen e tij, por kundërshtoi Edi Ramën ashpër dhe e tronditi fort atë.

E katërmbëdhjeta- Kurrë nuk bashkëqeverisi e nuk pranoi lëmoshën e Ramës dhe Rilindjes, as ministra as drejtorë.

E pesëmbëdhjeta- Asnjëherë nuk i bëri vetë listat e kandidatëve për deputetë në 2017-ën. I bëri me me kryesinë, me diskutime, mblodhi Këshillin Kombëtar.

E gjashtëmbëdhjeta- Nuk hoqi asnjë njeri nga listat e kandidatëve për deputetë në vitin 2017. Nuk u mbyll në zyrë, ishte i hapur, lista ishte spektakolae.

E shtatëmbëdhjeta -Po si mund të mos jesh me Lulzim Bashën, i cili fitoi zgjedhjet e vitit 2017 dhe solli PD në pushtet.  

E tetëmbëdhjeta- Nuk mund të mos jesh me Lulzim Bashën, i cili edhe pse fitoi dha dorëheqjen. Kush nuk e di, e ka gabim. Nuk ngrin ai, kurrë.

E nëntëmbëdhjeta – E si mund të mos jesh me Lulzim Bashën, kur kujton betejen në Unazën e Madhe. Nuk i tradhëtoi banorët, nuk i la vetëm. Megjithëse ai shkoi edhe kur policia shkoi t’i mësynte dhe i ktheu ata pas, forcat e Edi Ramës.

Protesta tek Rruga e Kombit

E njëzeta- Si mund të mos thuash një fjalë të mirë dhe të mbështesësh sot, Lulzim Bashën, kur nuk i tradhëtoi asnjëherë djemtë e Kukësit, të cilët nuk guxuan të protestonin për traun në Rrugën e Kombit. Luli ishte aty, i ngriti, protestoi me ta, ishte në krah të tyre. Nxori kunatin me zor nga zyrat e koncesionarit.

LEXO EDHE:  Sondazhi i IPR Marketing, vlen sa licensat e katër HEC-eve

E njëzetenjëta- Ai ka folur kaq shumë për inceneratorët dhe korrupsionin e tyre. Nuk ka marrë kurrë lek nga ata. Ato që fliten lart e poshtë, janë të gjitha gënjeshtra.

E njëzet e dyta – Si mund të mos jesh me Lulzim Bashën, i cili nuk i dogji kurrë mandatet e deputetëve dhe qëndroi stoik. Nuk pranoi kërkesën e amerikanëve për djegien e tyre.

E njëzet e dyta- Thjeshtë dhe lehtaz fitoi zgjedhjet lokale të 2019-ës. Nuk i bojkoton Luli zgjedhjet se i thonë amerikanët. Është njeriu që fitoi zgjedhjet lokale, nuk dha dorëheqjen. Ai qëndroi aty dhe udhëhoqi fitoren e partisë.

E njezet e treta- Ka ngritur grupe pune. Listat e kandidatëve që i bëri siç i votoi baza e partisë, Luli ia ka dhënë kompetencën popullit. Dhe siç i votoi anëtarësia, ashtu i çoi Luli në KQZ.Riciklimi i kandidatëve dhe përmbysja e komisionit të vlerësimi/ A është PD partia që duan qytetarët

E njëzet e katërta- Krijoi komisione vettingu në parti dhe mos i dëgjoi deri në fund. Ka ngritur grupe pune. Listat që bëri grupi i punës, pushtetin që kanë dashur ata në bazë, Luli ua ka dhënë. Listat i bëri siç i kërkuan ata dhee siç i votoi anëtarësia, ashtu i çoi Luli në KQZ.

E njëzet e pesta- Kush thotë që Lulzim Basha i bën vetë listat e kandidatëve për deputetë? Aspak. Nuk e ka bërë kurrë një gjë të tillë. Ai vuri ata që e meritonin. Thonë që mori ndonjë lek. Por, janë gënjeshtra. Janë të pavërteta.

E njëzet e gjashta- Hyri në zgjedhjet e 25 prillit 2021 dhe fitoi. Po, si nuk do fitonte. Kush e diskutonte fitoren e tij. Luli është një lider që vetëm fitore ka. Ai ka bërë vetëm të mira. Nuk ka humbur kurrë. Ai vetëm kë fituar. Kështu ndodhi edhe në 25 prill.

E njëzet e shtata- I janë lutur të qëndrojë kryetar partie, edhe pas kësaj fitoreje. Por, u largua me dorëheqje.

E njëzet e teta- Nuk pranoi zgjedhje farsë në parti e shpejt e shpejt. Nuk pranon ai të kishte veprime të tilla.

E njëzet e nënta- Nuk e përçau kurrë Partinë Demokratike. Nuk përjashtoi një njeri nga partia. As Sali Berishën, që e rriti, e futi në parti, e bëri dhe kryetar. Luli jepte dorëheqjen, Berisha e mbante. Luli Basha nuk ka tradhëtuar kurrë. Ai është një lider i madh që këto të mira që i përmendëm më lart, ndoshta nuk i ka lexuar.

E tridhjeta- Po si nuk shtoi pasurinë me një qindarkë, nuk mori kurrë vila, kurrë para nga oligarkët. Po ku ka burrë më të ndërshëm se Lili.

E tridhjetë e njëta- Po si nuk gënjëu kurrë ky njeri. Sa i vërtetë, sa i sinqertë, sa i drejtë. Po s’bëri një pabësi kurrë, si nuk i hëngri fjalën një njeriu. Brilant, simbol i të vërtetës.

Është mbyllja e më poshtme që përveç 31 arsyeve na jep mundësinë të flasin dhe për disa gjëra të vogla, që ndihmojnë Lulin të jetë kaq i veçantë.

Fillon me ekipin e shkëlqyer dhe të sukseshëm të fitoreve, me të ndershmen Desada, me Ergysin, me Fitimin apapa çfarë ekipi. Po kunati, Odeta, instagrami i Aurelës me tigan, thinjat e tij fisnike….

Këto të gjitha, t’i lexojnë dhe t’i mësojnë ata që sot shajnë, kritikojnë, dhe shpifin ndaj kryetar Lulit. I cili ka bërë kaq e kaq të mira. Dhe ne shpresojmë që ai një ditë të mendohet shumë, të vërë dorën në zemër dhe të rrijë kryetar i partisë.

Të mos ikë, ashtu siç ka bërë. Të qëndrojë, sepse me gjithë këto të mira, ku do gjenim një Luli tjetër.

Kush tjetër mund ti kishte bërë kaq shumë të mira Shqipërisë dhe Partisë Demokratike, përveçse Lulit, i cili sot ka nevojë t’i lutemi të qëndrojë në krye të PD-së. T’i lutemi të qëndrojë kryeministër i vendit. T’i lutemi të qëndrojë kryetar i Bashkisë së Tiranës. T’i lutemi të qëndrojë ministër i Jashtëm. T’i lutemi të qëndrojë ministër i Brendshëm. T’i lutemi të qëndrojë ministër i Transporteve.

Le të jetë Luli gjithçka, sepse është më i miri.

Luli është më i bukur, është më i ndershëm. Luli është burrë. Dhe ato që thotë Gaz Bardhi lart e poshtë, nuk janë të vërteta.

Dhe këta kritikët e tjerë si Grida Duma, Ervin Salianji, apo Agron Gjekmarkaj, të gjithë këta që e kritikojnë Lulin, bashkë me ata që flasin e bëjnë zhurmë në grup parlamentar, nuk janë të vërtetë.

Luli është një lider i madh. Dhe meriton t’i ketë të gjitha. Ai dhe vetëm ai është më i miri.

Prandaj unë sot jam me Lulin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Babalja” i PD dhe i skandaleve/ Bëma e radhës e “lolos së oborrit” në selinë blu

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ervin Salianji, i njohur ndryshe si “Babalja” i PD-së, në mbledhjen e grupit parlamentar ka deklaruar se nëse kthehet ish-kryeministri Sali Berisha, do të dorëzojë mandatin.

“Unë personalisht, nëse do të ishte ky diskutimi, nëse nuk do të kishim marrëdhënie me SHBA-në dhe unë do të lija mandatin. Nuk do të gënjeja dot njerëzit. Nëse shtrohet diskutimi se do të jemi një parti pa marrëdhënie me Amerikën, do ta lija mandatin”, ka thënë Salianji.

Është qesharake kjo deklaratë, njësoj si vendimi i kreut të PD-së Lulzim Basha.

Kthimin  e Sali Berishës, nuk e vendos as Ervin Salianji dhe as ndonjë tjetër PD.

Partia Demokratike, ka struktura dhe nuk përbëhet vetëm nga “Babalja” dhe Lulzim Basha.

Për më tepër, që vendimi personal i marrë nga Lulzim Basha dhe që po kontestohet në masë, nuk ka lidhje me vendimin e SHBA.

Janë dy gjëra krejt të ndryshme.

Së pari, shqiptarët dhe demokratët e duan Amerikën për lirinë dhe demokracinë.

Shpallja non-grata nuk është ligj, as kod, por një vendim i SHBA-së, gjë që nuk e bën PD më pak pro-amerikane.

Vendimi i Bashës është personal, anti-statutor, anti-demokratik, jo transparent në kundërshtim me të gjithë rregullat e partisë.

Së dyti këtë punë e vendosin demokratët dhe as Lulzim Basha dhe as ‘Babalja’.

PD ka struktura nga qendra në bazë, dhe nuk përfaqësohet nga Ervin Salianji dhe Lulzim Basha, të cilët kanë mbetur aksidentalisht aty.

Salianji dhe Basha mund të ikin, mund t’i dorëzojnë mandatet, mund të bëjnë lëvizje të reja, parti të re, por PD është e demokratëve, ka rregulla, ku të gjithë duhet të thonë fjalën e tyre.

Së treti nuk është ndonjë tragjedi e madhe, nëse Ervin Salianji të lërë mandatin, se nder i bën PD.

Nuk humb PD pa Salianjin, pasi ai nuk ka vota si Ervin në Korçë, por janë votat e demokratëve për PD si parti. Me ikjen e tij, do të pastrohej dhe një njollë në PD, pasi ai është thjesht një “Babale” që vjen rrotull oborrit të selisë blu.

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Përpjekje për të pushkatuar pa gjyq hapjen e listave

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Përpjekje për të pushkatuar pa gjyq hapjen e listave

Sipas raportimeve të gazetarëve të Panoramës, mediave të tjera por edhe sipas asaj që ka raportuar CNA.al, Salianji është një lëtyrë.Është një lëtyre fund e krye që merr guximin të krahasohet me liderin historik të PD, Sali Berisha.

Jo vetë të ikë ai vetë, por të marrë dhe Gridën po të dojë, sepse nuk mund të deformohet thelbi i çështjes, duke e çuar PD si forcë anti-amerikane.

Lulzim Basha po gjykohet dhe po kundërshtohet në masë nga demokratët se ka marrë një  vendim anti-statutor, ka shkelur Ligjin dhe rregullat e partisë dhe kjo nuk ndodh për herë të parë, pasi më herët  po në kundërshtim më çdo rregull dhe të PD, zëvendësoi elitat me “Babale”.

Nga PD, duhet të ikë Luli sëbashku me “Babalet” që mban nga pas.

Nuk diskutohet vendimi i SHBA, por diskutohet nëse PD  do të jetë parti me rregulla apo do të mbetet parti e “Babales” dhe “Lulushëve”.

Lulzim Basha dhe të tijtë nuk mund ta deformojnë thelbin e çështjes dhe shkatërrimin e PD, duke e kthyer nga një parti pro- amerikane në pro-enveriste.

Anti-amerikane  PD-në e ka bërë Basha me veprimet dhe me mosveprimet e tij apo me “Babalet” që i mban nga pas, të cilët një orët e më parë, duhet të largohen nga PD.

Urojmë që kjo deklaratë e Salianjit të jetë një arsye më shumë , për të lërkuar dorëheqjen e Lulzim Bashës bashkë me kurtizanët e tij Gridën dhe Gaz Bardhin./CNA.al

Gazetari nxjerr shifrat dhe zbulon skandalin/ Salianji e Mano po punojnë për Ramën e Peleshin

Lideri i pusetës!

Foto-Fakt/ Salianji flet para pusetës

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbardhet skenari/ Si Nikoll Lesi po i shërben Lulit, pas urdhërit nga Rama

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Nikoll Lesi, ai që dikur ishte gati të vinte kokën në “sëpatë”, për Ilir Metën, apo që shikonte ëndërra me fitore për Bashën, së fundi duket se ka “kapërcyer ylberin”.

Në disa shkrime të njëpasnjëshme, të publikuara në gazetën e tij, Nikoll Lesi duket qartë se e ka “dredhur” sërish, dhe është vënë në shërbim të Ramës. Biles ka arritur deri aty sa ta quajë “hero” që i shpëtoi shqiptarët nga virusi apo nga pasojat e tërmetit katastrofik të 26 nëntorit 2019, e të tjera si këto, apo nuk ka kursyer lavdet për Qeverinë “Rama 3”. 

Pasi shpalli “armik” me Metën dhe u bë Ramën, tani me urdhër të këtij të fundit ka filluar edhe mashtrimet dhe intrigat publike, për t’i shërbyer Lulzim Bashës.

Ato që shkruan Lesi, duket të jenë intriga dhe mashtrime publike, jo vetëm për disa klikime por edhe për të nxitur reagime publike, ndaj Lulzim Bashës, pas vendimit të tij për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar.

Skandali i parë, ose gënjeshtra e parë publike, ishte se sipas Nikoll Lesit, Basha ka shtuar rojet se i kërcënohej jeta, pas vendimit për përjashtimin e Berishës.

Mësohet se shtëpia e tij dhe vila ruhen me përforcime të forta nga Policia dhe forcat speciale. Po ashtu edhe kur lëviz me makinë ka shoqërim nga makina policie dhe me targa civile të Ministrisë së Brendshme, të cilët janë urdhëruar të qëllojnë këdo që cënon jetën e shefit të selisë blu.

Kryeministri Rama ka thërritur ministrin e brendshëm duke e urdhëruar që duhet ruajtur me çdo kusht jeta e Lulzim Bashës.”-shkruante Nikoll Lesi, disa ditë më parë.

Në fakt gënjeshtra të tilla nuk i beson as dreqi.

CNA.al ka pyetur në Policinë e Shtetit dhe burime zyrtare i thanë se ska asnjë kërcënim dhe as truproja të shtuara për Lulzim Bashën. Pra, janë thjeshtë dhe vetëm gënjeshtra mediatike.

Në fakt, Nikoll Lesi e di shumë mirë, se Berisha e kishte nxjerr Lulin me shkelma nga selia. Por, Doktori nuk kërkon konflikte. Ai kërkon një proces demokratike dhe votime demokratike brenda PD-së.  

Lulin e nxjerr për leckash nga selia e PD-së edhe Gaz Bardhi, po ti thotë Doktori.

Por, në asnjë rast nuk i kërcënohet jeta Lulzim Bashës.

Por, ndërkohë sot Nikoll Lesi ka gjetur një tjetër shpikje.

Duke vazhduar gënjeshtrat e tij të radhës, në shërbim të Lulzim Bashës, pasi në rastin e parë tentoi ta bënte “viktimë”, tani tregon skenar të dhunshëm.

LEXO EDHE:  Kërkesë Berishës: Çirrjani maskën Taulant Ballës, deputetit hajdut!

LEXO EDHE:  Ahmetaj-Bashës: TVSH nuk sjell falimentimin e bizneseve të vogla

Këtu do të jemi kur të rrethojnë selinë demokratët e Saliut, do hyjnë brenda oborrit të PD-së. Luli do ikë nga pas godinës. Do të jetë skenar tragji-komik”është shprehur Nikoll Lesi, dje në një studio televizive.

Lulin s’ka nevojë ta vrasë njeri as ta rrafë, mund ta nxjerrësh për veshi nga selia. Kjo pasi nuk ka parti. Nuk ka njeri që e mbështet Lulin. Ky i fundit vetë e tha një ditë më parë, se 80% ishin me Doktorin dhe ai do ta ndalonte këtë grupim anti amerikan, sikurse e cilësoi ai, që do mblidhte Kuvendin.  Përplasje mund të kishte pasur ditën e parë. Por, Doktori ka zgjedhur të takojë demokratët. Ai po zhvillon takime në Tiranë, në Fier, në Vlorë, Korçë, e kudo që ka demokratë.

Por, Nikolla dhe Rama, ata që duan Lulin në krye të PD-së, duhet të kuptojnë se nuk ka kush e mbron për shkak se gjithë partia është kundër tij.

Jo ti shtojë bodigardët, por edhe sikur gjithë Gardën apo gjithë Policinë e Shtetit të marrë, nuk qëndron dot në PD se nuk e duan njerëzit. Ai vetëm mban përkohësisht vulën e partisë.

E gjithë kjo parti po tregohet e duruar e pjekur dhe me rregulla qartësisht statutore, po kërkon të largojë kryetarin uzurpues.

As nuk i ndodh gjë Lulit, as nuk e sulmon kush Lulin, as ska pse shton bodigardët. Në fakt mirë do ishte të shkonte dhe të dëgjonte takimet e Doktorit, dhe të kuptojë që duhet të japë dorëheqjen një orë e më parë. Se me skenarët e shkruar nga Nikolla, në media të sponsorizuara nga kryeministri, nuk e mban dot karrigen.

Lulzim Basha nuk bën dot rolin e viktimës, kur për tetë vite ka pasur rolin e “kasapit politik” në Partinë Demokratike./CNA.al

Lesi zbardh prapaskenat nga sherri në PD/ ‘Basha nën masa të rrepta sigurie”

“Rama fiton sërish zgjedhjet”/ Nikoll Lesi bën parashikimin, mesazhi për Bashën dhe Metën  

Nikollë Lesi “spiunon” Metën/ “Erdhi direkt nga Lalëzi në Tiranë për të dekretuar Ramën si kryeministër”

Lesi zbardh prapaskenat nga sherri në PD/ ‘Basha nën masa të rrepta sigurie”

Nikoll Lesi zbulon skemën e fshehtë/ Paralajmëron qeverinë Rama-Basha

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një “baywhatch” e vërtetë/ Oriola Marashi i vë “flakën” Instagramit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Modelja shqiptare Oriola Marashi, konsiderohet si një ndër vajzat më të bukura në vendin tonë. Një modele e suksseshme e cila po kthehet në emrin më të kërkuar në fushën e modës jo vetëm këtu por edhe jashtë Shqipërisë.

Së fundmi, fotografja e njohur Fioralba Kryemadhi ka postuar në Instagram nje foto të Oriolës e cila pozon me një kostum body ngjyrë të kuqe, të markës “Guess” e cila i thekson akoma më shumë linjat trupore perferkte.

LEXO EDHE:  “Bashkëpunimi me Berishën shumë i mirë”/ Rrëfehet Topalli: Me Bashën s’kam pasur marrëdhënie

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Përpjekje për të pushkatuar pa gjyq hapjen e listave

Foton e ka postuar edhe Oriola në Instastory dhe është siguruar të marrë vëmendjen maksimale.Kujtojmë se së fundmi Oriola u nda nga i fejuari i saj futbollisti i njohur Eros Grezhda dhe gjatë një interviste deklaroi se momentalisht është fokusuar vetëm tek puna.

Për më shumë ndiqni galerinë e mëposhtme./CAN.al

 

LEXO TE PLOTE