LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Jam anëtar i PD për 3 arsye"/ Berisha: Qëllimi im është sovraniteti i vendit

13 Shtator 2021, 19:06, Politikë CNA

Ish-kryeministri dhe lideri historik i PD-së, Sali Berisha ka deklaruar se është anëtar i grupit të PD për disa arsye.

?Unë jam i grupit të PD, pavarësisht nga burokracia, por ka një ligj, i cili përcakton se kur deputeti nuk është i forcës politike, në këtë rast i PD. Jam anëtar, sepse unë kam kandiduar për PD, jo i pavarur. Jam kandidat sepse Komisioni i zgjedhjeve mandatin e ka lëshuar si deputetet i PD”, thotë ai për Syri TV.

Ai ka garantuar çdo shqiptar se qëllimi nuk ishte personi Berisha, por sovraniteti i vendit, i cili për sa kohë është i lirë nuk dua t?i diktojë se cilët persona duhet të futen në Parlament.

Ai ka thënë se vendvimi për përjashtimin e tij duhet të miratohej nga Këshilli Kombëtar i PD me dy të tretat e votave.

?Basha ka shpallur një deklaratë duke dhunuar cdo nen, cdo fjale të statutit të PD. Unë nuk kam asnjë vërejtje për vendimin e tij personal, apo politik, por ky vendiim është nul nëse nuk votohej në Këshillin Komnbëtar të PD ku ai duhet të miratoj me dy të tretat. Deklarata e Lulzim Bashës ka krijuar traumë në PD./ CNA.al

Lajmet e fundit nga