LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Partia po vuan nga oportunistët e Bashës"/ Kadilli: Kryetari i PD bën sikur i dhimbset Berisha

13 Shtator 2021, 18:30, Politikë CNA

Ish-kandidati për kreun e PD-së, Fatbardh Kadilli ka qenë kundër mënyrës se si u bë përjashtimi i Berishës, edhe pse ka qenë pro vendimit.

Ai është shprehur se nëse do të mblidheshin forumet e partisë, votimet do të ishin pro vendimit të Lulzim Bashës, për ta përjashtuar Berishën.

?Jam i bindur që forumet janë më të emancipuara për të marrë vendime për të mirë të partisë. Edhe tani të ulen të votojnë, fiton Basha, të siguroj unë. Vetëdija politike e kësaj partie është e madhe Me vendimin jam dakord, por jo me rrugën e ndjekur? tha ai në abc news.

Më tej Kadilli shoti se i prerë në besë ndihet Berisha, ndërsa i detyruar Basha.

“Ka një mungesë parimore. Basha duhet të jetë i qartë, vendimi merret mbi parime, jo se ta kërkojnë amerikanët. Ne kemi vendosur të kemi një standard. I prerë në besë ndihet Berisha, i detyruar Basha”, Basha ka pasur përgjegjësi që të merrte një vendim që ditën e parë, që të mos e shokonte partinë në Kuvend. Mos ngutej për partinë, vrapoi për të siguruar vulën dhe anëtarësinë”.

Kadilli shtoi se Basha po bën sikur i dhimbset Berisha, pas këtij vendimi.

“Basha shfaqet sikur i dhimbset Berisha. Ne nuk e bëmë një model që ta zëvendësonim, e heqin amerikanët dhe është turpi jonë? tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga