LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Merkel sot në Tiranë/ “Procesi i Berlinit” mbledh liderët e Ballkanit

14 Shtator 2021, 06:21, Politikë CNA

Pas Serbisë, Kancelarja gjermane, Angela Merkel vjen sot në Tiranë.

Merkel nis turin e vizitës në Tiranës në orën 10.20 dhe i pari me të cilin do të takohet do të jetë kryeministri Edi Rama.

Më pas do të ketë një pritje në Pallatin e Brigadave dhe pas takimit dhe kreretë e Ballkanit Perëndimor, do të ketë  një konferenca të përbashkët mes Ramës dhe Merkel.

Vizita e Merkel në Tiranë vjen në kuadër të ?Procesit të Berlinit?.

Më herët në media kishte raportuar se edhe kreu i PD-së Lulzim Basha, kishte kërkuar një takim me kancelaren gjermane, por në axhendë nuk figuron asgjë kundi emri i kreut të PD-së

Një ditë më parë Policia njoftoi për masat e marra  në lidhje me këtë aktivitet politik.

Sipas Policisë do të ketë bllokime dhe devijime të lëvizjes së automjeteve në Rinas-Unaza e Re, Sauk, Rruga e Elbasanit deri tek Pallati i Brigadave, sot nga ora 09:00 deri në orën 13:00.

Uniformat blu iu bëjnë thirrje drejtuesve të automjeteve që të shmangin lëvizjen në këto segmente rrugore, me qëllim moskrijimin e mbingarkesës në trafik.

Programi i vizitës së Kacelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel

10.20 ? Ceremonia e mikpritjes në Pallatin e Brigadave
Sinjali me frekuenca satelitore + Livestream në Facebook dhe Youtube

10.30 ? Takim kokë më kokë mes Kryeministrit Edi Rama dhe Kancelares Angela Merkel në Pallatin e Brigadave
Plane dhe Foto me link ëetransfere

11.00 ? Takim bilateral mes dy delegacioneve në Pallatin e Brigadave
Plane dhe Foto me link wetransfere

11.50 ? Mbërritja e Kryeministrit dhe krerëve të qeverive të Ballkanit në Tirana Business Park.
Sinjali me frekuenca satelitore + Livestream në Facebook dhe Youtube

11.55 ? Mbërritja e Kancelares Merkel në Tirana Business Park
Sinjali me frekuenca satelitore + Livestream në Facebook dhe Youtube

12.00 ? Foto Familjare me krerët e delegacioneve në Tirana Business Park.
Sinjali me frekuenca satelitore + Livestream në Facebook dhe Youtube

14.35 ? Konferencë për shtyp mes Kryeministrit Rama dhe Kancelares Merkel në Tirana Business Park

Lajmet e fundit nga