LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tik Tok akuzohet për shkelje të të drejtave të përdoruesve

17 Shkurt 2021, 11:12, Tech CNA
Tik Tok akuzohet për shkelje të të drejtave të

Tik Tok është akuzuar për shkelje të të drejtave të përdoruesve “në një shkallë masive” nga një grup evropian i konsumatorëve.

Organizata Evropiane e Konsumatorit (BEUC) thotë se platforma “bie ndesh me shkelje të shumta të të drejtave të konsumatorit të BE”.Ai gjithashtu pretendon se TikTok nuk ka arritur të mbrojë fëmijët nga reklamat e fshehura dhe përmbajtja e papërshtatshme.

Tik Tok i tha BBC se ajo ka kërkuar një takim me BEUC për të diskutuar shqetësimet e tij.Organi ka paraqitur një ankesë në rrjetin e autoriteteve të mbrojtjes së konsumatorit të BE-së.

Në pronësi të Bytedance të Kinës, Tik Tok është përballur me kritika në rritje në lidhje me politikat e tij të privatësisë dhe sigurisë pas një numri incidentesh .BEUC citoi disa çështje në ankesën e saj në BE, midis tyre duke deklaruar “të padrejta” kushtet e shërbimit të platformës.

Ata janë të paqartë dhe favorizojnë Tik Tok në dëm të përdoruesve të saj,” tha organizata.

“Kushtet e tij të së drejtës së kopjimit janë po aq të padrejta pasi ato i japin Tik Tok një të drejtë të pakthyeshme për të përdorur, shpërndarë dhe riprodhuar videot e botuara nga përdoruesit, pa shpërblim.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga