LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 gabime që bëjmë të gjithë kur përdorim telefonat

1 Shkurt 2021, 15:26, Tech CNA
5 gabime që bëjmë të gjithë kur përdorim telefonat

Telefoni juaj celular nuk është një shok i mirë i gjumit! Përveç kohës së gjumit, telefoni juaj po ju dëmton gjatë ditës në më shumë mënyra sesa kuptoni. Këtu janë 5 gabimet që i bëjmë të gjithë dhe që po na dëmtojnë .

Mbajtja e telefonit afër kur flini.

Një celular është në thelb një transmetues dhe marrës elektromagnetik. Kjo do të thotë që lëshon valë radio. Edhe pse nuk është provuar ende, hulumtimi vazhdon të tregojë se si valët mund të ndikojnë në trurin tuaj pasi të ekspozoheni për orë të gjata. Mund të ju zgjojë me njoftime gjatë ciklit tuaj të gjumit, për të thënë të paktën. Nëse është e pamundur që ta fikni plotësisht ose ta mbani në një dhomë tjetër ndërsa jeni në gjumë, provoni ta mbani në modalitetin e aeroplanit.

Të qenit i ekspozuar ndaj dritës blu për një kohë të gjatë.

Drita tuaj në ekran dëmton melatoninën, një hormon që rregullon ciklin tuaj të gjumit e cila është një tjetër arsye ju nuk duhet të jetë pranë tij, ndërsa ju gjumin. Drita blu gjithashtu shkakton dhimbje koke dhe probleme me sytë dhe shikimin. Provoni të rivendosni nivelet e dritës në telefonin tuaj dhe të ndizni filtrin e dritës blu.

Përdorimi i tij me një sinjal të ulët.

Kur shihni një sinjal të dobët në telefonin tuaj, kjo në të vërtetë do të thotë që telefoni juaj po jep një sinjal më të fortë si një transmetues, dhe më shumë energji nga telefoni juaj celular do të thotë më shumë dëm për shëndetin tuaj. E vërteta rreth rrezatimit të telefonit celular, çfarë po bën industria për ta fshehur dhe si të mbrojmë familjen tuaj, rekomandon përdorimin e një linje fikse ose mbajtjen e telefonit sa më larg nga ju kur të jetë e mundur sinjali është i ulët. Kjo gjithashtu bën që telefoni juaj të nxehet, gjë që është një rrezik tjetër.

Mbajtja e tij në kontakt me lëkurën tuaj.

Ka disa studime që përqendrohen në lidhjen midis telefonave celularë dhe kancerit, posaçërisht sinjalit të tyre të transmetimit që është rreth 900 MHz, gjë që e bën telefonin tuaj të nxehet. Lëkura juaj thith nxehtësinë lehtë në copa të vogla sa herë që e mbani afër trupit. Megjithëse nuk ka efekte të tjera të provuara të rrezatimit të radiofrekuencës në trupin e njeriut, ne e dimë për një fakt se raporti i thithjes zvogëlohet në mënyrë dramatike kur mbani një distancë midis jush dhe telefonit tuaj.

Qëndrimi dhe mënyra se si mbani telefonin.

Është një fakt i njohur që përdorimi i telefonave celularë shkakton dëmtime të gishtit të madh si tenosinoviti. Ekziston një gjendje tjetër shëndetësore e telefonit celular e quajtur “qafa e tekstit”. Siç sugjeron edhe emri, kur përkulni qafën përpara për të parë ekranin, stresi në shtyllën kurrizore të qafës së mitrës rritet gradualisht. Dhe ndërsa koha kalon, pesha që ndjen qafa juaj mund të jetë 5 herë më shumë se pesha juaj e kokës. Kjo shkakton anomali të dhimbjes në qafë dhe sjelljes. Mbajeni telefonin tuaj në nivelin e syve, duke e mbajtur qafën sa më të drejtë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga