LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Facebook do të ndalojë rekomandimet e grupeve politike

29 Janar 2021, 13:27, Tech CNA
Facebook do të ndalojë rekomandimet e grupeve politike

Facebook nuk do t’u rekomandojë më përdoruesve grupe “politike ose civile”. Mark Zuckerberg u zotua të ndalojë këto rekomandime globalisht pasi i provoi ato në SH.B.A. gjatë zgjedhjeve presidenciale.

Kompania është vënë vazhdimisht në kritikë për rekomandimet e saj mashtruese gjatë viteve. Dhe Facebook ka luftuar kur bëhet fjalë për policimin e përmbajtjes politike. Tani Facebook thjesht do të vendosë në listën e zezë të të gjitha grupeve politike nga algoritmi i rekomandimit. “Njerëzit nuk duan që të marrin përsipër luftën dhe politikën,” u tha Zuckerberg investitorëve gjatë një telefonate.

E rëndësishmja, Facebook nuk po i ndalon grupet politike plotësisht. Zuckerberg mendon se ka ende një vend për këto grupe  edhe nëse përmbajtja mund të jetë e pakëndshme. Zuckerberg gjithashtu tha që Facebook së shpejti mund të zvogëlojë sasinë e përmbajtjes politike që shfaqet në burimet e përdoruesve.

Gjatë cikleve kryesore të lajmeve si zgjedhjet, burimet e lajmeve mund të mbushen me përmbajtje politike. Por Facebook po kërkon të heq disa nga kjo përmbajtje. Në SH.B.A. dhe Britaninë e Madhe, përdoruesit tashmë mund të hyjnë në një skedë të posaçme të Lajmeve në Facebook ./ CNA.al

Lajmet e fundit nga