LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Elon Musk zbulon plane ambicioze për të dërguar njerëzit në Mars deri në vitin 2026

1 Shkurt 2021, 15:01, Tech CNA
Elon Musk zbulon plane ambicioze për të dërguar njerëzit

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk , ka zbuluar një plan ambicioz për të dërguar njerëzit në Mars deri në vitin 2026, shtatë vjet para se NASA të synonte të ulte astronautët në Planetin e Kuq.

Themeluesi i SpaceX tha për ?Good Times Show? se qëllimi i tij ishte të krijonte një civilizim marsian të vetë-mbështetur.

Afati ambicioz i jep pesë vjet e gjysmë kohë për të hequr anijen masive Starship nga toka por ka një rrugë të gjatë për të bërë pasi raketa masive 160 metra është akoma në fazën prototip me një fluturim të dytë prove, në lartësi të lartë që pritet së shpejti. Aktualisht duhen të paktën gjashtë muaj për të arritur në planet, por Musk beson se kjo mund të jetë deri në një muaj, me fluturime që operojnë çdo dy vjet. Ai tha se kolonia e parë do të jetë një mjedis i vogël, i rrezikshëm, “si kufiri” ndërsa fillojnë të krijojnë prodhimin e lëndëve djegëse, prodhimin e ushqimit dhe termocentralet.

NASA planifikon të vendosë njerëzit e parë në Mars deri në vitin 2033 si pjesë e programit të saj Artemis që do të shohë burrin dhe gruan e parë të zbresin në Hënë në 2024. Megjithëse Musk shpreson të arrijë qëllimin e tij për të ulur njerëz në Planetin e Kuq deri në 2026, ai ishte realist dhe tha se nuk ishte një afat i vështirë për shkak të pengesave teknike. Musk thotë se ka një numër përparimesh teknologjike që duhet të bëhen nga tani dhe 2026 para se njerëzit të mund të udhëtojnë në Mars me Starship.Këto përfshijnë sigurimin se Starship është plotësisht i ripërdorshëm dhe se ai mund të arrijë orbitën aty ku është në gjendje të karburantit gati për udhëtimin e gjatë gjashtëmujor në Mars.

Si pjesë e bisedës ?90 minuta? në klub, Musk u shpreh për një sërë temash nga saga e ndarjes së GameStop, te kompania e tij  e implantimit njerëzor Neuralink./ CNA.al

Lajmet e fundit nga