LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Del në shitje kompjuteri i parë i Apple me kuti prej druri/ Do të kushtojë 2,250 herë më shumë se në 1976

8 Shkurt 2021, 12:56, Tech CNA
Del në shitje kompjuteri i parë i Apple me kuti prej druri/ Do të

Kompjuteri i parë origjinal i Apple prej druri është në shitje për 1,1 milion million (1.5 milion dollarë) në eBay,  rreth 2,250 herë më shumë se çmimi i tij origjinal në 1976.’Apple-1′ ishte produkti i parë që u zhvillua nën emrin Apple nga bashkëthemeluesit e kompanisë Steve Jobs dhe Steve Wozniak dhe u lançua në 1976.

Rreth 175 nga 200 makina Apple-1 u shitën gjithsej, secila mbante një çmim prej 666.66 dollarë (ekuivalent me rreth 3,126 dollarë sot.) Modeli plotësisht funksional po shitet nga Krishna Blake i SH.B.A., i cili bleu makinerinë në 1978, dhe vjen me manualet e saj dhe një ndërfaqe kasete.  Gjithashtu e përfshirë në shitje është një periudhë Sony TV-115, e cila ishte modeli i monitorit i rekomanduar fillimisht nga Z. Jobs për të përdorur për të shfaqur prodhimin e kompjuterit.

Sipas Z. Blake, shitja e kësaj pjese të rrallë të historisë së llogaritjes në faqen e ankandeve në internet është ‘me të vërtetë e para për eBay’.  Në Mars të vitit 2020, një tjetër model funksionues Apple-1, ky pa shtresën e tij origjinale prej druri, u  shit për 458,711 dollarë (rreth 335,000 £) në ankand në Boston. Shumë larg ofertave moderne të Apple, “të dala nga kutia”, Apple-1 fillimisht u konceptua si një çantë që do t’u shitej hobistëve elektronikë dhe anëtarëve të të ashtuquajturit Klub Kompjuterik Palo Alto Homebrew .

Sidoqoftë, makina u bë një nga kompjuterët e parë që nuk kishte nevojë për bashkim nga përdoruesi përfundimtar kur Paul Terrell pronar i dyqanit të hershëm të kompjuterëve personal ‘The Byte Shop’ në Mountain Vieë, California ra dakord të blinte 50 njësi plotësisht të mbledhura për shitje. Në total, rreth 200 makina Apple-1 u prodhuan nga garazhi i shtëpisë së prindërve të Z. Job në Mountain View, California, nga të cilat njësitë Znj. Jobs dhe Wozniak përfunduan duke shitur gjithsej 175.  Apple-1 do të hapte rrugën për zhvillimin e Apple II më të përparuar në fillim të vitit 1977, i cili erdhi në një ambient plastik me një tastierë të integruar. Shitja e Apple II dhe aksesorëve dhe softuerëve të saj panë të ardhurat vjetore të Apple Computer nga 774,000 dollare në 118 milion dollare brenda vetëm tre vjetësh./ CNA.al

Lajmet e fundit nga