LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me rivalët e teknologjisë?

6 Shkurt 2021, 13:22, Tech CNA
Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me

Themeluesi i AMAZON, Jeff Bezos, po largohet si CEO i kompanisë që dikur e bëri atë njeriun më të pasur në botë. Ndërsa Bezos synon të përqendrojë “kohën dhe energjinë” në sipërmarrje të reja larg Amazon, The sun, ka krahasuar sesa i pasur është kur rreshtohet me rivalët e tij të shefit të teknologjisë.

Elon Musk (208 miliardë dollarë)

Musk së fundmi pushtoi mediat pasi u kthye në personin më të pasur në botë duke lënë pas edhe Jeff Bezos.E gjitha kjo falë kompanive të tij të mëdha Tesla dhe SpaceX.Një rritje në çmimin e aksioneve për prodhuesin e makinave elektrike Tesla e ka ndihmuar Musk të arrijë vendin e parë.Në moshën 49-vjeçare, ka një pasuri prej 208 miliardë dollarë (153 miliardë funte).

Jeff Bezos (197 miliardë dollarë)

Sipas Indeksit të Milionerëve Bloomberg të azhurnuar rregullisht , Bezos tani është personi i dytë më i pasur në botë.Thuhet se 57-vjeçari amerikan ka një pasuri prej 197 miliardë dollarësh (145 miliardë funte).Ai themeloi Amazon në 1994 si një librari në internet që ishte e vendosur në garazhin e tij.Bezos do të largohet nga posti i një kryetari ekzekutiv në Amazon dhe një burrë i quajtur Andy Jassy do të marrë pozicionin e tij të CEO.Jassy aktualisht është CEO i Amazon Web Services.

Bill Gates (134 miliardë dollarë)

Bill Gates dikur ishte i njohur si njeriu më i pasur në botë.Njeriu amerikan i biznesit bashkë-themeloi Microsoft-in në 1975.Ai është 65 vjeç dhe me vlerë 134 miliardë dollarë (98 miliardë funte).

Mark Zuckerberg (101 miliardë dollarë)

Mark Zuckerberg  është kryetari, CEO dhe bashkëthemeluesi i gjigantit të rrjeteve sociale Facebook.Facebook tani zotëron ËhatsApp dhe Instagram gjithashtu.Ndërsa ishte në Harvard, Zuckerberg hapi një sit të quajtur Face Mash, në të cilin studentët renditën atraktivitetin e shokëve të tyre të klasës.Harvard mbylli faqen pasi popullariteti i saj rrëzoi një rrjet dhe Zuckerberg më vonë kërkoi falje duke thënë se ishte “plotësisht e pahijshme”.Termin vijues ai filloi të punojë në një version të hershëm të Facebook.36-vjeçari nisi rrjetin social nga dhoma e tij në konvikt më 4 shkurt 2004 me ndihmën e shokëve të tij studentë.Në vitin 2020, Facebook kishte mbi dy miliardë përdorues në muaj.Zuckerberg ka një pasuri prej 101 miliardë dollarë (74 miliardë funte).

Larry Page (89.4 miliardë)

Me sa duket, Larry Page vlen pak më shumë sesa bashkëthemeluesi tjetër i Google.Pasuria e tij është rreth 89.4 miliardë dollarë (66 miliardë).Tani në moshën 47 vjeç, ai themeloi Google me Sergey Brin në 1998.

Sergey Brin (86.5 miliardë dollarë)

Shkencëtari i kompjuterit dhe sipërmarrësi i Internetit Sergey Brin bashkë-themeloi Google me Larry Page.Ai ka lindur në Rusi, por ka shtetësi amerikane. 47-vjeçari ka një pasuri prej 86.5 miliardë dollarë (63 miliardë funte).

Jack Dorsey (13.1 miliardë dollarë)

Dorsey është CEO i Tëitter, gjigandit të mediave sociale të cilin ai e themeloi. Ai është 44 vjeç dhe ka një pasuri prej gati 13.1 miliardë dollarësh (10 miliardë)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga